ԱՄՆ նախագահը պատրաստվում է շնորհակալություն հայտնել Մասկին
Դոնալդ Թրամփը պատրաստվում է փոխհատուցել միլիարդատեր Իլոն Մասկին՝ վերջինիս կրած վնասների համար, որոնք նա սկսել է կրել նախագահի հետ համագործակցության ընթացքում։ ԱՄՆ նախագահը մտադիր է շնորհակալություն հայտնել իր ընկերոջը՝ նրան միլիարդավոր դոլարների պետական պայմանագրերով պարգևատրելով։
Այժմ SpaceX-ն արդեն ունի 22 միլիարդ դոլարի պայմանագրեր ԱՄՆ կառավարության հետ, հայտնում է Fortune ամսագիրը։ Ըստ Washington Post-ի՝ Մասկի ընկերություններն օգտվում են նաև 38 միլիարդ դոլարի պետական սուբսիդիաներից, վարկերից և հարկային արտոնություններից։ Եվ սա դեռ միայն սկիզբն է։
Պենտագոնում SpaceX-ի հրթիռները դիտարկվում են որպես ամբողջ աշխարհում ռազմական բեռների արագ առաքման միջոց։
Թրամփի վարչակազմն օգտագործում է Starlink արբանյակային ինտերնետը՝ լայնաշերտ ինտերնետի հասանելիությունն ընդլայնելու համար։ Ըստ New York Times-ի՝ միայն այս պայմանագիրը գնահատվում է 45 միլիարդ դոլար։ ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը նույնպես ցանկանում է Starlink-ն օգտագործել որպես գյուղական զարգացման նախաձեռնության մաս։
SpaceX-ը Պենտագոնին հայտեր է ներկայացրել՝ հրթիռների համար նոր արձակման հարթակներ կառուցելու և Ֆլորիդայի ու Կալիֆոռնիայի պետական տիեզերակայաններից արձակումների հաճախականությունը մեծացնելու համար։
Հարցումներից մեկն, ինչպես հայտնում է New York Times-ը, արդեն հաստատվել է։ Canaveral տիեզերակայանից Falcon 9-ի արձակումների տարեկան թիվը կկրկնապատկվի և կհասնի 120-ի։
Այժմ Մասկը ճնշում է գործադրում NASA-ի վրա, որպեսզի գործակալությունը կենտրոնանա Մարսի վրա։ Նա ցանկանում է ձեռք բերել նոր պետական պայմանագրեր՝ պատմության մեջ առաջին անգամ մարդկանց հեռավոր մոլորակ ուղարկելու համար։

Президент США собирается поблагодарить Маска
Дональд Трамп похоже, действительно намерен щедро вознаградить Илона Маска за поддержку и сотрудничество, используя для этого государственные ресурсы. SpaceX уже сейчас занимает ключевое место среди подрядчиков американского правительства, имея контракты на сумму 22 миллиарда долларов, как сообщает Fortune. Кроме того, по данным Washington Post, компании Маска получают значительную выгоду от государственных субсидий, кредитов и налоговых льгот на общую сумму 38 миллиардов долларов. Это лишь начало, учитывая планы администрации Трампа расширить использование технологий SpaceX.
Пентагон видит в ракетах SpaceX инструмент для быстрой доставки военных грузов по всему миру, что подчеркивает стратегическую важность компании. Starlink, спутниковый интернет от SpaceX, уже активно используется для расширения доступа к широкополосному интернету, и, согласно New York Times, только этот контракт оценивается в 45 миллиардов долларов. Министерство торговли США также планирует задействовать Starlink в инициативах по развитию сельских территорий, что еще больше укрепляет позиции Маска.
SpaceX также активно расширяет инфраструктуру: компания подала заявки в Пентагон на строительство новых стартовых площадок для ракет и увеличение частоты запусков с государственных космодромов Флориды и Калифорнии. Как отмечает New York Times, одно из таких предложений уже одобрено — количество ежегодных запусков Falcon 9 с космодрома Канаверал удвоится и достигнет 120.
Что касается NASA, Маск оказывает давление на агентство, чтобы переориентировать его усилия на Марс. Его цель — получить новые государственные контракты для реализации амбициозной миссии по отправке людей на Красную планету, что может стать историческим событием. Учитывая тесные связи с Трампом, эти планы вполне могут обрести реальную поддержку в виде финансирования и политической воли.