ՄԱԿ-ի խաղաղապահների տարբերակը չի դիտարկվում
ՄԱԿ-ը չի կարող ապահովել Ուկրաինայի անվտանգությունը, ուստի խաղաղապահների հետ կապված այս տարբերակը չի դիտարկվում։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ հրադադարի մոնիթորինգն առանցքային է, բայց ՆԱՏՕ-ն մնում է լավագույն երաշխիքը։
«Հրադադարի մոնիթորինգ պետք է իրականացնեն այն երկրները, որոնց հետ Կիևն արդեն համագործակցում է հետախուզության ոլորտում։ Սակայն անվտանգության երաշխիքների ամենաարդյունավետ ձևաչափը ՆԱՏՕ-ն է»,- ասել է Զելենսկին։
Նա նաև խոսել է երկուշաբթի օրը Սաուդյան Արաբիայում սպասվող ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի տեխնիկական խմբերի հանդիպման մասին։
«Կարծում եմ՝ լավ կլինի, որ հանդիպումն ավարտվի ինչ-որ արդյունքով, որը մեզ կմոտեցնի հրադադարի ամբողջական դադարեցմանը: Ուկրաինան ի սկզբանե պաշտպանել է անվերապահ հրադադարի մասին ԱՄՆ-ի առաջարկը, քանի որ դրա համար տեխնիկական մակարդակով լրացուցիչ հանդիպումներ չեն պահանջվում»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկին նաև ընդգծել է, որ տեղյակ է Թրամփ-Պուտին բանակցություններին։
«Թրամփն ինձ ասել է, թե ինչի մասին է խոսել Պուտինի հետ։ Մասնավորապես, զրույցն ընթացել է հրթիռներ և հեռահար այլ զենքեր չօգտագործելու, էներգետիկ օբյեկտներին և այլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին չհարվածելու մասին»,- ասել է նա և հավելել, որ անհրաժեշտ է որոշել, թե ի՞նչ է ներառված «քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքներում»։

The option of UN peacekeepers is not being considered
The UN cannot ensure Ukraine's security, so this option regarding peacekeepers is not being considered. Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced this.
According to the Ukrainian President, monitoring the ceasefire is key, but NATO remains the best guarantee.
"Monitoring the ceasefire should be carried out by those countries with which Kyiv already cooperates in the intelligence field. However, the most effective format for security guarantees is NATO," Zelensky said.
He also spoke about the US and Ukrainian technical group meeting that is expected in Saudi Arabia on Monday.
"I think it would be good if the meeting ended with some result that would bring us closer to a complete cessation of the ceasefire. Ukraine has initially supported the US proposal for an unconditional ceasefire since this does not require additional meetings at the technical level," the Ukrainian President said.
Zelensky also stressed that he is aware of the Trump-Putin talks.
"Trump told me what he talked about with Putin. In particular, the conversation was about not using missiles and other long-range weapons, not striking energy facilities and other civilian infrastructure," he said, adding that it was necessary to determine what was included in "other civilian infrastructure."