Թրամփը կստորագրի Կրթության դեպարտամենտի փակման հրամանը․ Reuters
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հինգշաբթի կստորագրի Կրթության դեպարտամենտի լուծարման հրամանը, հայտնում է Reuters-ը։
Մինչ ստորագրումը, հրամանը վիճարկվում էր դեմոկրատական նահանգների գլխավոր դատախազների խմբի կողմից, որոնք դատական հայց էին ներկայացրել՝ փորձելով արգելել Թրամփին լուծարել դեպարտամենտը։
NAACP-ը՝ առաջատար քաղաքացիական իրավունքների կազմակերպությունը, նույնպես դատապարտել է սպասվող որոշումը՝ այն անվանելով սահմանադրությանը հակասող։
«Սա մութ օր է միլիոնավոր ամերիկացի երեխաների համար, որոնք որակյալ կրթություն ստանալու համար կախված են դաշնային ֆինանսավորումից»,- հայտարարել է NAACP-ի նախագահ Դերրիկ Ջոնսոնը։ Նա նաև հիշեցրել է, որ աղքատ և գյուղական համայնքներում ապրող բազմաթիվ ծնողների քվեները ևս նպաստել էին Թրամփի հաղթանակին։

Trump to sign order to close Education Department. Reuters
US President Donald Trump will sign an executive order on Thursday to dismantle the Department of Education, Reuters reports.
Before signing, the order was challenged by a group of Democratic state attorneys general, who filed a lawsuit seeking to block Trump from dismantling the department.
The NAACP, a leading civil rights organization, also condemned the pending decision, calling it unconstitutional.
“This is a dark day for millions of American children who depend on federal funding for a quality education,” said NAACP President Derrick Johnson. He also recalled that the votes of many parents living in poor and rural communities contributed to Trump’s victory.