Դատարանն արգելել է Թրամփի վարչակազմին՝ քայլեր ձեռնարկել USAID փակման համար
ԱՄՆ դաշնային դատարանն արգելել է Թրամփի վարչակազմին հետագա քայլեր ձեռնարկել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) փակման համար։
Երեքշաբթի հրապարակված վճռի մեջ դատավոր Թեոդոր Չուանգն ասել է, որ գործակալությունը փակելու ջանքերը, հավանաբար, խախտում են ԱՄՆ սահմանադրությունը «մի քանի տարբերակով»:
Չուանգը հրամայել է վերականգնել ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աշխատակիցների մուտքը համակարգիչներ և վճարային համակարգեր, այդ թվում՝ արձակուրդում գտնվողների:
Դատավորը նաև վճռել է, որ USAID-ի աշխատակիցների աշխատանքից ազատումը պետք է դադարեցվի, սակայն չի հրամայել վերականգնել նախկինում արձակուրդում գտնվող աշխատակիցներին:

Court blocks Trump administration from taking steps to shut down USAID
The U.S. federal court has blocked the Trump administration from taking further steps to shut down the U.S. Agency for International Development (USAID).
In a Tuesday ruling, Judge Theodore Chuang said the effort to shut down the agency likely violates the U.S. Constitution “in several ways.”
Chuang ordered that access to computers and payroll systems be restored to USAID employees, including those on leave.
The judge also ruled that the firing of USAID employees must be halted but did not order the reinstatement of employees previously on leave.