«Ուկրաինան կարող է ապավինել մեզ». Շոլց
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հավաստիացրել են Ուկրաինային հետագա ռազմական աջակցություն ցուցաբերելու իրենց պատրաստակամությունը։
«Մենք երկուսս էլ համակարծիք ենք, որ Ուկրաինան կարող է ապավինել մեզ, Ուկրաինան կարող է ապավինել Եվրոպային, և մենք նրան միայնակ չենք թողնի», - մարտի 18-ին Բեռլինում Մակրոնի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է Շոլցը։
Գերմանիայի կանցլերը մեկնաբանել է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ջո Բայդենի հեռախոսազրույցի արդյունքները։ Շոլցի խոսքով՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումների դադարեցումը, որի մասին հայտարարվել է այդ բանակցությունների ավարտին, կարող է «կարևոր առաջին քայլ» լինել, սակայն վերջնական նպատակը պետք է լինի կրակի լիակատար դադարեցումը։
Մակրոնը նույնպես կարևորել է հրադադարի անհրաժեշտությունը, որը հնարավոր կլինի վերահսկել։ Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ են նաև անվտանգության երաշխիքներ Ուկրաինայի համար և Կիևի մասնակցությունը խաղաղ բանակցություններին։ Շոլցն իր հերթին պաշտպանել է այս տեսակետը՝ կոչ անելով որևէ որոշում չընդունել «Ուկրաինայի մեջքի հետևում»։

"Ukraine can count on us." Scholz
German Chancellor Olaf Scholz and French President Emmanuel Macron have pledged their continued military support for Ukraine.
"We both agree that Ukraine can count on us, Ukraine can count on Europe, and we will not leave it alone," Scholz said after talks with Macron in Berlin on March 18.
The German chancellor was commenting on the results of a phone call between Russian and US Presidents Vladimir Putin and Joe Biden. According to Scholz, the cessation of attacks on energy infrastructure, which was announced at the end of those talks, could be an "important first step," but the ultimate goal should be a complete ceasefire.
Macron also stressed the need for a monitorable ceasefire and added that security guarantees for Ukraine and Kyiv's participation in peace talks were also needed. Scholz, in turn, defended this point of view, calling for no decisions to be made "behind Ukraine's back."