43 տարեկանում մահացել է դերասանուհի Էմիլի Դեսենը
Կյանքից հեռացել է բելգիացի դերասանուհի Էմիլի Դեսենը, ով Կաննի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին էր արժանացել «Ռոզետա» ֆիլմում իր ակնառու դերի համար: Նա 43 տարեկան էր։
Նրա ընտանիքը և գործակալը Agence France-Presse-ին հայտնել են, որ Դեսենը մահացել է կիրակի օրը Փարիզի սահմաններից դուրս գտնվող հիվանդանոցում քաղցկեղի հազվագյուտ ձևից:
2023 թվականին Դեսենը հայտնել էր, որ իր մոտ ախտորոշվել է մակերիկամների կեղևի քաղցկեղ։
Դեկենն ընդամենը 18 տարեկան էր, երբ 1999 թվականին ճանաչվեց Կաննի լավագույն դերասանուհի։ Լյուկի և Ժան-Պիեռ Դարդենի «Ռոզետա» ֆիլմում նա մարմնավորել է դեռահասի, որը փորձում է փախչել ծանր կյանքից թրեյլերի այգում հարբեցող մոր հետ։ Նույն թվականին ֆիլմը ստացավ նաև «Ոսկե արմավենու» ճյուղ։

Actress Émilie Dequenne dies at 43
Belgian actress Émilie Dequenne, who won the top prize at the Cannes Film Festival for her role in the film “Rosetta,” has died. She was 43.
Her family and agent told Agence France-Presse that Dequenne died Sunday in a hospital outside Paris from a rare form of cancer.
In 2023, Dequenne announced that she had been diagnosed with adrenal cortex cancer.
Dequenne was 18 when she won the Best Actress Award at Cannes in 1999. In Luc and Jean-Pierre Dardenne’s film Rosetta, she played a teenager trying to escape a difficult life in a trailer park with her alcoholic mother. The film also won the Palme d’Or that same year.