«Պուտինը ցանկանում է ուժի դիրքերից վերջնագրեր ներկայացնել»․ Զելենսկի
Ուկրաինան կաջակցի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա հարձակումները դադարեցնելու առաջարկին, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին՝ հավելելով, որ Կիևը մշտապես կողմ է եղել էներգետիկ ենթակառուցվածքներին ոչ մի զենքով չհարվածելու դիրքորոշմանը։
Նրա խոսքով, սակայն, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է հարձակողական գործողություններ ձեռնարկել, Ուկրաինայի վրա առավելագույն ճնշում գործադրել, իսկ հետո ուժի դիրքերից վերջնագրեր ներկայացնել։
Զելենսկին կրկին նշել է, որ ուկրաինացի զինվորականները կմնան Կուրսկի շրջանում և կլինեն այնտեղ այնքան ժամանակ, քանի դեռ իրենց պետք է այս գործողությունը.

"Putin wants to present ultimatums from a position of force." Zelensky
Ukraine will support the proposal to stop attacks on energy infrastructure, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said, adding that Kyiv has always favored not attacking energy infrastructure with any weapons.
According to him, however, Russian President Vladimir Putin wants to take offensive action, exert maximum pressure on Ukraine, and then present ultimatums from a position of force.
Zelensky again noted that Ukrainian military personnel will remain in the Kursk region as long as they need this operation.