Թուրքիայում երկու պայման են առաջ քաշել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման համար
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության փոխնախագահ և խոսնակ Օմար Չելիքը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և վերջին համատեղ հայտարարությանը։
Ըստ Չելիքի դեռևս երկու կետ մնում է չլուծված՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը և ՀՀ Սահմանադրության և օրենքների մեջ փոփոխությունների կատարումը։
«Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է լինելու փոխել օրենքները կամ Սահմանադրության որոշ հոդվածներ, որոնք ուղղված են Ադրբեջանի դեմ։ Ժամանակն է լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը տարիներ շարունակ ստեղծվել է այս խնդիրը լուծելու համար, սակայն լուծելու փոխարեն բարդացրել է այն և այլևս առաքելություն չունի: Այսուհետ, երբ ձեռնարկվեն բոլոր այս քայլերը, Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը թափ կհավաքի, և դրանից կշահեն տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդները։ Կովկասում խաղաղությունը ձեռնտու կլինի»,- հայտարարել է նա։

Заместитель председателя и пресс-секретарь правящей партии Турции «Справедливость и развитие» Омар Челик прокомментировал процесс урегулирования армяно-азербайджанских отношений и последнее совместное заявление.
По словам Челика, остаются нерешенными два вопроса: ликвидация Минской группы ОБСЕ и внесение изменений в Конституцию и законодательство Армении.
«Для Армении будет чрезвычайно важно изменить законы или некоторые статьи Конституции, направленные против Азербайджана. Пришло время ликвидировать Минскую группу ОБСЕ, которая годами создавалась для решения этой проблемы, но вместо этого усложнила ее и больше не имеет миссии. Отныне, когда все эти шаги будут предприняты, процесс нормализации отношений между Турцией и Арменией наберет обороты, и это принесет пользу всем народам региона. Мир на Кавказе будет выгоден», — заявил он.