Էրդողանը Թրամփի հետ նախատեսում է հանդիպել ապրիլին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նախատեսում է ապրիլին Սպիտակ տանը հանդիպել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Այս մասին հայտնում է Bloomberg լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Էրդողանը Անկարայի և Վաշինգտոնի միջև ռազմավարական գործընկերության ամրապնդումը կարևոր է համարում տարածաշրջանային կայունության համար այն ֆոնին, թե ինչպես է Թուրքիան ձգտում առաջատար միջնորդ դառնալ Ուկրաինայից մինչև Սիրիա մի շարք հարցերի լուծման հարցում, նշում են ԶԼՄ-ները:
Սակայն Էրդողանի վարչակազմում հրաժարվել են մեկնաբանել։ Թրամփի հետ հեռախոսազրույցում, որը տեղի է ունեցել կիրակի օրը՝ մարտի 16-ին, Էրդողանը կոչ է արել ԱՄՆ նախագահին չեղարկել ռուսական Ս-400 ՀՕՊ համակարգերի գնման պատճառով թուրքական պաշտպանական արդյունաբերության նկատմամբ իր առաջին ժամկետի ընթացքում սահմանված պատժամիջոցները:
Նա նաև խնդրել է Թուրքիային կրկին ներառել F-35 կործանիչների մշակման ծրագրում և ավարտին հասցնել նոր F-16-ների վաճառքի գործարքը: Էրդողանը դիմում է ԱՄՆ-ին ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ պաշտպանական և տնտեսական համագործակցության ձգտման ֆոնին՝ եվրոպական երկրների կողմից Վաշինգտոնից կախվածությունը նվազեցնելու ուղիների որոնման ֆոնին:

Erdogan plans to meet with Trump in April
Bloomberg news agency, citing sources, reported that Turkish President Recep Tayyip Erdogan plans to meet with US President Donald Trump at the White House in April.
Media reports said Erdogan sees strengthening the strategic partnership between Ankara and Washington as important for regional stability as Turkey seeks to become a leading mediator in resolving a range of issues, from Ukraine to Syria.
Erdogan’s administration, however, declined to comment. On Sunday, March 16, Erdogan called Trump and urged the US president to lift sanctions imposed on the Turkish defense industry during his first term for purchasing Russian S-400 air defense systems.
He also asked Turkey to be reinstated in the F-35 fighter jet program and to complete a deal to sell new F-16s. Erdogan’s appeal to the US comes amid a push for closer defense and economic cooperation with the EU as European countries seek ways to reduce their dependence on Washington.