Ադրբեջանը մերժում է Հայաստանի առաջարկը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն, մեկնաբանելով այսօր հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին Հայաստանի առաջարկը, նշել է. «Մենք կտրականապես մերժում ենք ՀՀ վարչապետի գրասենյակի 2025 թվականի մարտի 18-ի հայտարարությունը, որը, Ադրբեջանի նկատմամբ միանգամայն անհիմն հավակնությունների հետ մեկտեղ, խեղաթյուրում է սահմանային շրջաններում տեղի ունեցող իրողություններն ու գնդակոծության փաստերը»:
«Բարի կամք դրսևորելու և նման սադրանքներից հրաժարվելու փոխարեն, հայկական կողմն առաջարկում է բարդ և գրեթե անիրագործելի նախաձեռնություններ, որոնք ոչ մի հիմք չունեն, ինչպես դա եղավ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների շուրջ 30-ամյա օկուպացիայի ժամանակ։ Դա հիշեցնում է Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից առաջ քաշված առաջարկները՝ օկուպացիան դադարեցնելու կոչերի փոխարեն։ Եթե Հայաստանի կառավարությունը, ինչպես հայտարարում է վարչապետի գրասենյակը, իսկապես հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին, տեղին կլիներ բացատրություն տալ, թե ինչպես է զանգվածային ռազմականացումը, այդ թվում՝ հարվածային սպառազինության տեղակայումը սահմանամերձ շրջաններում, ծառայում այդ օրակարգին»,- հայտարարել է Հաջիզադեն։
Նա հավելել է, որ Ադրբեջանի սկզբունքային դիրքորոշմամբ խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվի, քանի դեռ Հայաստանի սահմանադրության մեջ փոփոխություններ չեն արվել։

Азербайджан отвергает предложение Армении
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя предложение Армении о создании совместного механизма Армения-Азербайджан для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или соответствующей информации, заявил: «Мы категорически отвергаем заявление аппарата премьер-министра Армении от 18 марта 2025 года, которое, наряду с совершенно необоснованными претензиями к Азербайджану, искажает реалии, происходящие в приграничных районах, и факты обстрелов».
«Вместо того чтобы проявлять добрую волю и воздерживаться от подобных провокаций, армянская сторона предлагает сложные и практически неосуществимые инициативы, не имеющие никакой основы, как это было во время почти 30-летней оккупации азербайджанских территорий Арменией. Это напоминает предложения, выдвинутые сопредседателями Минской группы, вместо призывов к прекращению оккупации. Если правительство Армении, как утверждает аппарат премьер-министра, действительно привержено повестке мира, было бы уместно объяснить, как массовая милитаризация, включая размещение ударного вооружения в приграничных районах, служит этой повестке», — заявил Гаджизаде.
Он добавил, что с принципиальной позиции Азербайджана мирный договор не будет подписан, пока в Конституции Армении не будут внесены изменения.