Իսրայելը Գազայի հատվածում վերսկսել է ռազմական գործողությունները
Զոհված պաղեստինցիների թվում եղել են բազմաթիվ կանայք և երեխաներ, հայտնում է Al Jazeera-ն: ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ Իսրայելն իրականացրել է «դավաճանական» հարձակում պաշարված և անպաշտպան քաղաքացիների վրա՝ նպատակ ունենալով խափանել Գազայում հրադադարի մասին համաձայնագիրը: Պաղեստինյան իսլամական ջիհադը մեղադրել է Իսրայելին՝ 2025 թվականի հունվարի 19-ից ի վեր գործող հրադադարը «դիտավորյալ խաթարելու» մեջ:
Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Բինյամին Նեթանյահուն և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հրահանգել են զինված ուժերին «վճռական միջոցներ ձեռնարկել» ՀԱՄԱՍ-ի դեմ: «Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ՀԱՄԱՍ-ը բազմիցս հրաժարվել է ազատ արձակել մեր պատանդներին և մերժել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆից ու միջնորդներից ստացված բոլոր առաջարկները», - հայտարարել է Նեթանյահուի գրասենյակը:
«Այս պահին Իսրայելի պաշտպանության բանակը հարձակվում է ՀԱՄԱՍ-ի ահաբեկչական կազմակերպության թիրախների վրա Գազայի հատվածի ողջ տարածքում՝ քաղաքական ղեկավարության սահմանած պատերազմի նպատակներին հասնելու համար, ներառյալ մեր բոլոր պատանդների՝ ինչպես կենդանիների, այնպես էլ մահացածների ազատումը»,– ասված է հայտարարության մեջ:

Israel resumes military operations in the Gaza Strip
Many Palestinians were killed, including women and children, Al Jazeera reported. Hamas said Israel had carried out a "treacherous" attack on besieged and defenseless civilians, aiming to disrupt a ceasefire agreement in Gaza. Palestinian Islamic Jihad accused Israel of "deliberately undermining" the ceasefire, which has been in place since January 19, 2025.
A statement from the Israeli Prime Minister's Office said that Benjamin Netanyahu and Defense Minister Israel Katz had instructed the military to "take decisive measures" against Hamas. "This comes after Hamas repeatedly refused to release our hostages and rejected the US President's special envoy, Steve. "All proposals received from Witkoff and the mediators," Netanyahu's office said.
"The IDF is currently striking Hamas terrorist organization targets throughout the Gaza Strip to achieve the war goals set by the political leadership, including the release of all our hostages, both living and dead," the statement said.