Վրաստանը միշտ աջակցել և խրախուսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը. Բոճորիշվիլի
Վրաստանը մշտապես աջակցել և խրախուսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ խաղաղությանն ուղղված ջանքերին՝ հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլին Raisina Dialogue համաժողովի շրջանակում:
«Ես խոսում եմ փոքր, բայց շատ դինամիկ տարածաշրջանի՝ Հարավային Կովկասի մասին։ Վրաստանը միշտ աջակցել և խրախուսել է իր հարևանների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերը, և մենք ուրախ ենք, որ նրանք գտել են խաղաղության ճանապարհը և հայտարարել խաղաղության համաձայնագրի մասին, ինչը շատ կարևոր է ողջ տարածաշրջանի համար»,- հայտարարել է նա։
Նախարարը խոսել է նաև Ռուսաստանի կողմից երկրի օկուպացիայից և նշել, որ այն շարունակում է մնալ բարդ խնդիր, քանի որ օկուպացիան շարունակվում է, և անվտանգության խնդիրները շարունակվում են:
«Վրաստանի երկու շրջանները շարունակում են օկուպացված մնալ Ռուսաստանի կողմից,և դա լուրջ վտանգ է ներկայացնում մեր տարածաշրջանի համար: Որպես վրացի դիվանագետ՝ ինձ համար երկար ժամանակ դժվար խնդիր էր մի կողմից բացատրել ռուսական օկուպացիայի վտանգները, մյուս կողմից՝ այն հսկայական հնարավորությունները, որ այն բացում է»,- ընդգծել է նա։

Georgia has always supported and encouraged the efforts of Armenia and Azerbaijan: Bojorishvili
Georgian Foreign Minister Maka Bojorishvili said on the sidelines of the Raisina Dialogue that Georgia has always supported and encouraged Armenia's and Azerbaijan's peace efforts.
“I am talking about a small but dynamic region, the South Caucasus. Georgia has always supported and encouraged the efforts of its neighbors, Armenia and Azerbaijan. We are glad they have found the path to peace and announced a peace agreement, which is very important for the entire region,” he said.
The minister also spoke about the occupation of the country by Russia and noted that it remains a complex issue as the occupation continues and security problems persist.
“Two regions of Georgia continue to be occupied by Russia, and this poses a serious threat to our region. As a Georgian diplomat, it has been a difficult task for me for a long time to explain, on the one hand, the dangers of the Russian occupation and, on the other hand, the enormous opportunities it opens up,” he emphasized.