Թրամփը պնդում է, որ իր որոշումը հետևանք չի ունեցել Կուրսկի շրջանում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոսել է Օվալաձև աշխատասենյակում Վլադիմիր Զելենսկու հետ վեճի մասին և նշել , որ այն Ուկրաինայի վրա ճնշում գործադրելու ռազմավարության մաս է եղել:
«Մենք պետք է ստիպեինք Ուկրաինային ճիշտ բաներ անել։ Դա պարզ իրավիճակ չէր։ Դուք տեսաք մի փոքրիկ տեսարան Օվալաձև աշխատասենյակում, բայց ես կարծում եմ, որ հիմա նրանք ճիշտ բաներ են անում, և մենք փորձում ենք հասնել հրադադարի, իսկ հետո նաև խաղաղության համաձայնագրի», - ասել է Թրամփը։
Բացի այդ, պատասխանելով Ուկրաինային զենք և հետախուզական տվյալներ տրամադրելու դադարեցման մասին հարցին, Թրամփը հայտարարել է, որ այդ որոշումը, իր կարծիքով, որևէ հետևանք չի ունեցել Ռուսաստանի Կուրսկի մարզում Ուկրաինայի զինված ուժերի համար:
«Ընդհանրապես։ Ընդհակառակը։ Դուք պետք է հասկանաք, որ եթե ես տեսնում եմ, որ ինչ-որ մեկը ինչ-որ վատ բան է անում, ինչը հանգեցնում է շատ մահերի, միակ պատճառը, որ ես միջամտում եմ, մարդասիրությունն է: Ես միջամտում եմ հանուն մարդկության, քանի որ այնտեղ շատ մարդիկ են զոհվում», - հավելել է Թրամփը։

Trump claims his decision had no consequences in the Kursk region
US President Donald Trump spoke in the Oval Office about the dispute with Volodymyr Zelensky and noted that it was part of a strategy to put pressure on Ukraine.
"We had to force Ukraine to do the right things. It was not a simple situation. You saw a little scene in the Oval Office, but I think they are doing the right things now, and we are trying to reach a ceasefire and then a peace agreement," Trump said.
In addition, in answering the question about the suspension of the supply of weapons and intelligence to Ukraine, Trump stated that this decision, in his opinion, had no consequences for the Ukrainian armed forces in the Kursk region of Russia.
"In general. Quite the opposite. "You have to understand that if I see someone doing something bad that results in a lot of death, the only reason I intervene is for humanity. I intervene for humanity because there are a lot of people dying there," Trump added.