Նեապոլը պատրաստվում է զանգվածային տարհանման
Վերջին 4,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժից հետո Նեապոլի և շրջակա տարածքի բնակիչներն անհանգստացած են։ Ֆլեգրեյսկյան դաշտը, որ համարվում է աշխարհի ամենավտանգավոր հրաբխային տարածքներից մեկը, սկսել է ակտիվանալ: Ի պատասխան հնարավոր սպառնալիքի՝ Իտալիայի Քաղաքացիական պաշտպանության նախարարությունը ազգային մոբիլիզացիոն ռեժիմ է հայտարարել։
«Մենք դիտարկում ենք բոլոր հնարավոր տարբերակները, որպեսզի հետագա ցնցումների դեպքում անակնկալի չգանք»,- ասել է նախարար Նելլո Մուսումեցին։
Եթե ​​իրավիճակը վատթարանա, կառավարությունը նախատեսում է երեք օրվա ընթացքում շտապ տարհանել մոտ 500 հազար մարդու՝ մոխրի, քարերի և տաք գազի մնացորդների մահացու հետևանքներից խուսափելու համար։
Իշխանությունները նախատեսում են նախապես զգուշացնել բնակչությանը, եթե ժայթքման նշաններ հայտնվեն։ Տարհանման համար վտանգավոր գոտուց դուրս նախատեսված են հավաքակայաններ, որտեղից մարդկանց ավտոբուսներով, գնացքներով, նավերով և ինքնաթիռներով կտեղափոխեն անվտանգ վայրեր։

Naples prepares for mass evacuation
Residents of Naples and the surrounding area are worried after a recent 4.4-magnitude earthquake. The Phlegraean Fields, considered one of the most dangerous volcanic areas in the world, have begun to become more active. In response to the potential threat, Italy’s Civil Protection Ministry has declared a national mobilization regime.
“We are considering all possible options so that we are not caught by surprise in the event of further tremors,” said Minister Nello Musumeci.
If the situation worsens, the government plans to evacuate about 500,000 people within three days to avoid the deadly effects of ash, rocks, and hot gas residues.
The authorities plan to warn the population if signs of an eruption occur. For evacuation, assembly points have been planned outside the danger zone, where people will be safely transported by buses, trains, boats, and planes.