Հայաստանում շարունակվում է ռևանշիզմի միտումը. Բայրամով
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամով երկրի խորհրդարանի կայքում հոդված է հեղինակել, որտեղ հերթական անգամ կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ամենալուրջ խոչընդոտը Հայաստանում ռևանշիստական միտումներն են։
«Չնայած Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ երկկողմ բանակցությունների շրջանակներում ձեռք բերված առաջընթացին, Հայաստանում շարունակվող ռևանշիզմի միտումը, Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ պարունակող Սահմանադրության և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի դրույթների փոփոխության ուղղությամբ քաղաքական կամքի բացակայությունը, ինչպես նաև արտաքին ուժերի անմիջական աջակցությամբ Հայաստանի սրընթաց սպառազինումը շարունակում են հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջնականացման համար ամենալուրջ խոչընդոտները մնալ»,-ասվում է հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ այս հարցերը Ադրբեջանի դիվանագիտության ուշադրության կենտրոնում են։ Նա նաև նշել է, թե դիվանագիության ուշադրության կենտրոնում են անհետ կորածների խնդրի լուծման ուղղությամբ միջազգային ջանքերի ընդլայնումը, ինչպես նաև Հայաստանից վտարված շուրջ 300 հազար ադրբեջանցիների իրավունքների վերականգնման հարցը:

The trend of revanchism continues in Armenia. Bayramov
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov has written an article on the country's parliament website in which he once again makes false accusations against Armenia. According to him, the most serious obstacle to normalizing relations with Azerbaijan is Armenia's revanchist tendencies.
"Despite the progress achieved within the framework of bilateral negotiations on a peace agreement between Azerbaijan and Armenia, the continuing tendency of revanchism in Armenia, the lack of political will to change the provisions of the Constitution and other normative legal acts containing territorial claims against Azerbaijan, as well as the rapid armament of Armenia with the direct support of foreign forces continue to be the most serious obstacles to the finalization of the normalization process," the article says.
The article notes that these issues are the focus of Azerbaijani diplomacy. He also noted that diplomacy focuses on expanding international efforts to resolve the issue of missing persons and restoring the rights of about 300,000 Azerbaijanis expelled from Armenia.