Գերմանիան պատմական որոշում է կայացրել Ուկրաինայի վերաբերյալ. Բերբոք
Գերմանիան պատմական որոշում է կայացրել 2025 թվականին Ուկրաինային տրամադրվող օգնությունը 3 մլրդ եվրոյով ավելացնելու մասին։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը Բրյուսելում ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի նիստի մեկնարկից առաջ:
«Կարևոր է նաև, որ բացի անվտանգության և ենթակառուցվածքների ոլորտում ներդրումներից, որոնք նախատեսված են հիմնական օրենքով, մենք վերջապես ևս 3 միլիարդ եվրո ենք հատկացնում Ուկրաինային 2025 թվականին աջակցելու համար։ Դա նշանակում է, որ Գերմանիան կշարունակի Ուկրաինային տրամադրել 7 մլրդ եվրո, ինչպես նախորդ տարի», - ասել է նա։
Նա նշել է, որ մարտի 18-ին Գերմանիայի Սահմանադրությունում փոփոխություն կմտցվի, որը թույլ կտա զգալիորեն ավելացնել պարտքը պաշտպանության ֆինանսավորման համար և մեծ աջակցություն կապահովի Ուկրաինային:
«Սա հզոր ազդանշան է այն մասին, որ Գերմանիան լուրջ է վերաբերվում սեփական անվտանգությանը, Ուկրաինայի անվտանգությանը և Եվրոպայի անվտանգությանը։ Մեր ներդրումը եվրոպական աշխարհում, որը մենք կհրապարակենք վաղը Գերմանիայի Բունդեսթագում պատմական որոշման մեջ, մի բան է, որը նախկինում երբեք նման մասշտաբով չենք արել», - ընդգծել է Բերբոքը։
Հիշեցնենք, որ դեռ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Գերմանիայում քննարկում էին Ուկրաինայի համար 3 մլրդ եվրո հատկացնելու հնարավորությունը։ Սակայն այդ ժամանակ կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հանել էր այդ հարցը օրակարգից։

Germany has made a historic decision on Ukraine. Baerbock
German Foreign Minister Annalena Baerbock announced ahead of the EU Foreign Affairs Council meeting in Brussels that Germany has made a historic decision to increase its aid to Ukraine by 3 billion euros in 2025.
"It is also important that, in addition to the investments in security and infrastructure provided for in the basic law, we are finally allocating another 3 billion euros to support Ukraine in 2025. This means that Germany will continue to provide Ukraine with 7 billion euros, as it did last year," she said.
She noted that on March 18, an amendment to the German Constitution would be introduced that would allow a significant increase in debt for defense financing and provide more excellent support to Ukraine.
"This is a strong signal that Germany takes its security, the security of Ukraine, and the security of Europe seriously. "Our contribution to the European world, which we will announce tomorrow in a historic decision in the German Bundestag, is something we have never done before on such a scale," Baerbock emphasized.
It should be recalled that Germany discussed allocating 3 billion euros to Ukraine even before the parliamentary elections. However, Chancellor Olaf Scholz removed this issue from the agenda.