«Ուկրաինայում զորքեր տեղակայելու համար ՌԴ թույլտվությունը պետք չէ». Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նշել է, որ Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան և Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրող այլ երկրներ զինվորական «մեծաքանակ» զորախումբ չեն ուղարկելու։ Փոխարենը, այդ երկրները կարող են տեղակայել մի քանի հազար զինվորական՝ առանց Ռուսաստանի թույլտվության։
Ֆրանսիայի նախագահը Le Parisien և La Dépêche de Midi թերթերին տված հարցազրույցում ասել է, որ «մի քանի եվրոպական և ոչ եվրոպական երկրներ» արտահայտել են իրենց պատրաստակամությունը մասնակցելու Ուկրաինայում զինվորականների հնարավոր տեղակայմանը՝ նպատակ ունենալով ապահովել ապագա խաղաղության համաձայնագիրը Ռուսաստանի հետ։
«Դա կարող է ենթադրել, որ յուրաքանչյուր երկիր տեղակայելու է մի քանի հազար զինվոր Ուկրաինայի կարևոր կետերում՝ ուսումնական ծրագրեր իրականացնելու և մեր երկարաժամկետ աջակցությունը ցուցադրելու համար»,– նշել է Մակրոնը։
Հանգստյան օրերին տված հարցազրույցում նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների հնարավոր զորախմբերը կարող են ծառայել որպես «անվտանգության երաշխիք» Ուկրաինայի համար։
«Ոչ մի դեպքում ուկրաինացիները չեն կարող տարածքային զիջումներ անել առանց անվտանգության երաշխիքների»,– ասել է նա։
Չնայած Մոսկվան կտրականապես դեմ է նման տեղակայմանը, Մակրոնն ասել է, որ Ռուսաստանի թույլտվությունը դրա համար հարկավոր չէ։
«Ուկրաինան ինքնիշխան պետություն է։ Եթե Ուկրաինան դաշնակից ուժերին հրավիրում է իր տարածք, Ռուսաստանը որևէ իրավասություն չունի դա ընդունելու կամ մերժելու»,– հայտարարել է նա։
Ըստ Մակրոնի՝ Պուտինը սրում է ռազմական գործողությունները և փորձում է «ամեն ինչ ստանալ, ապա միայն բանակցել»։
«Ռուսաստանը պետք է հստակ արձագանքի, և ճնշումը պետք է ակնհայտ լինի՝ ԱՄՆ-ի հետ համատեղ, որպեսզի ստանանք այս հրադադարը»,– եզրափակել է Ֆրանսիայի նախագահը։

"Russia's permission is not needed to deploy troops in Ukraine." Macron
French President Emmanuel Macron has said that France, Britain, and other countries that provide security guarantees to Ukraine will not send a “large” contingent of troops. Instead, those countries could deploy several thousand troops without Russia’s permission.
In an interview with the newspapers Le Parisien and La Dépêche de Midi, the French president said that “several European and non-European countries” had expressed their willingness to participate in a possible deployment of troops in Ukraine to secure a future peace agreement with Russia.
“This could mean that each country would deploy several thousand soldiers in key locations in Ukraine to carry out training programs and demonstrate our long-term support,” Macron said.
In an interview over the weekend, he stressed that possible contingents from NATO member states could serve as a “security guarantee” for Ukraine.
“Under no circumstances can Ukrainians make territorial concessions without security guarantees,” he said.
Although Moscow is categorically against such a deployment, Macron said Russia’s permission is unnecessary.
“Ukraine is a sovereign state. If Ukraine invites allied forces to its territory, Russia has no right to accept or reject it,” he said.
According to Macron, Putin is escalating military operations and is trying to “get everything, then only negotiate.”
“Russia must respond clearly, and the pressure must be clear, together with the United States, to get this ceasefire,” the French president concluded.