Նեթանյահուն Շին Բեթ-ի ղեկավարին հեռացրել է աշխատանքից
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է Շին Բեթ-ի ղեկավար Ռոնեն Բարին նկատմամբ «վստահության բացակայության» մասին և երեկ հայտարարել է, որ աշխատանքից կազատի նրան:
«Բոլոր ժամանակներում, բայց հատկապես նման էքզիստենցիալ պատերազմի դեպքում վարչապետը պետք է լիակատար վստահություն ունենա Շին Բեթի ղեկավարի նկատմամբ։
Բայց, ցավոք սրտի, իրավիճակը հակառակն է՝ ես նման վստահություն չունեմ։ Ես անընդհատ անվստահություն ունեմ «Շաբակի» ղեկավարի նկատմամբ։ Վստահության պակաս, որը ժամանակի ընթացքում միայն շարունակվեց աճել»,- ասել է Բենիամին Նեթանյահուն իր գրասենյակի տարածած տեսաուղերձում։
Իր հերթին, ներքին անվտանգության ծառայության ղեկավարը հաստատել է, որ իր պաշտոնանկությունը կապված չէ ՀԱՄԱՍ-ի հարձակման հետ:
«Որպես Շին Բեթի ղեկավար՝ հոկտեմբերի 7-ին ես ձեռնամուխ եղա գործակալությունում իմ պարտականությունների կատարմանը և հասկացրի, որ դրանք կընդունեմ մինչև իմ ժամկետի ավարտը։ Հետևաբար, ակնհայտ է, որ (...) իմ պաշտոնանկությունը կապված չէ ՀԱՄԱՍ- ի հարձակման հետ։ Վարչապետի կողմից իր անձի հանդեպ նվիրվածության ակնկալիքները հակասում են հանրային շահերին», - ասվում է Շին Բեթ-ի ղեկավար հայտարարության մեջ։

Netanyahu fires Shin Bet chief
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has declared a "lack of confidence" in Shin Bet chief Ronen Bari and announced yesterday that he will dismiss him.
"At all times, but especially in an existential war like this, the prime minister must have complete confidence in the head of the Shin Bet.
Unfortunately, the situation is the opposite: I do not have such confidence. I have a constant distrust of the head of the Shabak, a lack of trust that has only continued to grow over time," Benjamin Netanyahu said in a video message released by his office.
For his part, the head of the internal security service confirmed that his dismissal was unrelated to the Hamas attack.
"As head of the Shin Bet, on October 7, I assumed my duties in the agency and made it clear that I would accept them until the end of my term. Therefore, it is clear that (...) my dismissal is not related to the Hamas attack. "Expectations of personal loyalty from the Prime Minister are contrary to the public interest," the Shin Bet leadership said.