Թրամփը հրամայել է ռազմական գործողություններ սկսել Եմենում՝ հութիների դեմ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկրի զինված ուժերին հրահանգ է տվել ռազմական գործողություններ սկսել Եմենում՝ հութիների դեմ, գրել է նախագահը սոցցանցի էջում։
«Այսօր ես Միացյալ Նահանգների զինվորականներին հանձնարարել եմ վճռական և հզոր ռազմական գործողություններ ձեռնարկել Եմենում հութի ահաբեկիչների դեմ։ Նրանք ծովահենության, բռնության և ահաբեկչության անողոք արշավ են վարում ամերիկյան և այլ նավերի, ինքնաթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի դեմ», - գրել է նա Truth Social-ում:
Նրա խոսքով՝ հարվածներ կհասցվեմ հութիների բազաներին՝ ամերիկյան նավագնացությունը, ավիացիան և ռազմածովային ուժերը պաշտպանելու նպատակով։
«Մենք կկիրառենք ճնշող մահաբեր ուժ, քանի դեռ չենք հասել մեր նպատակին։ Ջո Բայդենի արձագանքը պաթետիկորեն թույլ էր, ուստի անզուսպ հութիները պարզապես շարունակում էին իրենց ճանապարհը:
Իրանի կողմից ֆինանսավորվող հութի ավազակները հրթիռներ են արձակել ամերիկյան ինքնաթիռների ուղղությամբ և թիրախավորել մեր զորքերը և դաշնակիցներին: Այս անողոք հարձակումներն ԱՄՆ-ի և համաշխարհային տնտեսության վրա շատ միլիարդավոր դոլարներ են արժեցել՝ միևնույն ժամանակ վտանգի տակ դնելով անմեղ կյանքեր»,- գրել է նա:

US President Donald Trump has ordered the country's military to launch military operations in Yemen against the Houthis, the president wrote on his social media page.
"Today, I have directed the United States military to launch decisive and powerful military operations against the Houthi terrorists in Yemen. They are waging a relentless campaign of piracy, violence, and terrorism against American and other ships, aircraft, and drones," he wrote on Truth Social.
According to him, I will strike Houthi bases to protect American shipping, aviation, and naval forces.
"We will use overwhelming lethal force until we achieve our goal. Joe Biden's response was pathetically weak, so the unruly Houthis simply continued on their way.
Iranian-backed Houthi thugs have fired missiles at American aircraft and targeted our troops and allies. These relentless attacks have cost the US and global economies billions of dollars while putting innocent lives at risk," he wrote.