Դուրովը լքել է Ֆրանսիան և մեկնել Դուբայ
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը լքել է Ֆրանսիան և դատարանի թույլտվությամբ մեկնել Դուբայ, հայտնում է AFP-ն
Դուրովը ձերբակալվել էր Փարիզի Լե Բուրժե օդանավակայանում՝ 2024 թվականի օգոստոսի 24-ի երեկոյան։ Telegram-ի հիմնադիրը ենթարկվել էր դատական ​​հսկողության և պարտավորվել էր հինգ միլիոն եվրոյի չափով գրավ վճարել։ Դատարանը նրան վեց ամսով արգելել էր լքել Ֆրանսիայի տարածքը։
Ֆրանսիայում Telegram-ի ղեկավարին կասկածում են 12 հոդվածով հանցագործություններին մասնակցելու մեջ։ Հետաքննությունն ուսումնասիրում է Դուրովի մասնակցությունն առցանց ապօրինի գործունեության, այդ թվում՝ մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածման և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մասին տեղեկությունները թաքցնելուն:

Основатель Telegram Павел Дуров покинул Францию и отправился в Дубай с разрешения суда, сообщает AFP.
Дуров был арестован в парижском аэропорту Ле Бурже вечером 24 августа 2024 года. Основатель Telegram был помещен под судебный надзор и обязан выплатить залог в размере пяти миллионов евро. Суд запретил ему покидать территорию Франции в течение шести месяцев.
Во Франции главу Telegram подозревают в причастности к 12 преступлениям. Следствие расследует причастность Дурова к незаконной деятельности в Интернете, включая распространение детской порнографии и сокрытие информации о незаконном обороте наркотиков.