Մինչև խաղաղության համաձայնագիր չստորագրվի, կայունություն չի լինի. Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Euronews-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ գլոբալ կայունությունը քիչ հավանական է առաջիկա ամիսներին կամ նույնիսկ տարիներին։
«Հին աշխարհակարգը կարծես այլևս գոյություն չունի։ Այնպես որ, թե ինչպիսին կլինի միջազգային հանրության փոխգործակցության նոր կոնֆիգուրացիան, ոչ ոք չգիտի։ Տարբեր կարծիքներ կան։ Բայց այն, ինչ բացարձակապես ակնհայտ է, այն է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է ավելի կենտրոնացած լինի իր սեփական հնարավորությունների վրա, չհիմնվի որևէ օգնության կամ նույնիսկ չհիմնվի միջազգային իրավունքի վրա»,-պարզաբանել Է Ադրբեջանի նախագահը:
«Շուրջ 30 տարի է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն է ունեցել հրադադարի համաձայնագիր, որը ձեռք է բերվել 1994 թվականի գարնանը, սակայն դա չի նշանակում, որ պատերազմն ավարտվել է։ Իրավիճակը պարզապես փոխվել է։ Իսկ պատերազմն ավարտվում է միայն այն ժամանակ, երբ դուք ունեք խաղաղության համաձայնագիր», - ընդգծել է Ալիևը։
Ըստ նրա՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը տասնամյակներ շարունակ առճակատման և թշնամանքի մեջ է եղել և այսօր կարևոր է պաշտպանել տարածաշրջանը շրջապատող ցանկացած ճգնաժամից։
Այժմ մենք համեմատաբար հանգիստ ժամանակաշրջաններ ունենք, ուստի մենք պետք է կենտրոնանանք դրա վրա, որպեսզի ստեղծենք անվտանգության համապարփակ մեխանիզմներ, վերացնենք նոր ռազմական առճակատման ցանկացած սպառնալիք և փորձենք ապրել հարևանությամբ, ինչպես սովոր էինք Խորհրդային Միության ժամանակ»,- ասել է նա։
Խոսելով Հայաստանի հետ Բաքվի հարաբերությունների ներկա վիճակի մասին՝ Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ կայունությունը ձեռք է բերվում միայն համաձայնագրի միջոցով։ «Մինչև խաղաղության համաձայնագիր չստորագրվի, այստեղ կայունություն չի լինի», - եզրափակել է Ալիևը:

Пока не будет подписано мирное соглашение, стабильности не будет. Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил корреспонденту Euronews, что в ближайшие месяцы или даже годы мировая стабильность маловероятна.
«Старый мировой порядок, похоже, больше не существует». Поэтому никто не знает, какой будет новая конфигурация взаимодействия международного сообщества. Существуют разные мнения. «Но совершенно очевидно, что каждая страна должна больше ориентироваться на свои собственные возможности, а не полагаться на чью-либо помощь или даже на международное право», - пояснил президент Азербайджана.
«Прошло почти 30 лет с тех пор, как весной 1994 года было достигнуто соглашение о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном, но это не означает, что война окончена». Ситуация просто изменилась. «И война заканчивается только тогда, когда достигается мирное соглашение», — подчеркнул Алиев.
По его словам, регион Южного Кавказа на протяжении десятилетий находится в состоянии конфронтации и враждебности, и сегодня важно защитить регион от любого окружающего кризиса.
«Сейчас у нас относительно спокойные периоды, поэтому нам следует сосредоточиться на этом, чтобы создать комплексные механизмы безопасности, исключить любую угрозу нового военного противостояния и попытаться жить по соседству, как мы привыкли во времена Советского Союза», — сказал он.
Говоря о нынешнем состоянии отношений Баку с Арменией, президент Азербайджана отметил, что стабильность достигается только путем соглашения. «Пока не будет подписано мирное соглашение, стабильности здесь не будет», — заключил Алиев.