Մինչև խաղաղության համաձայնագիր չստորագրվի, կայունություն չի լինի. Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Euronews-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ գլոբալ կայունությունը քիչ հավանական է առաջիկա ամիսներին կամ նույնիսկ տարիներին։
«Հին աշխարհակարգը կարծես այլևս գոյություն չունի։ Այնպես որ, թե ինչպիսին կլինի միջազգային հանրության փոխգործակցության նոր կոնֆիգուրացիան, ոչ ոք չգիտի։ Տարբեր կարծիքներ կան։ Բայց այն, ինչ բացարձակապես ակնհայտ է, այն է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է ավելի կենտրոնացած լինի իր սեփական հնարավորությունների վրա, չհիմնվի որևէ օգնության կամ նույնիսկ չհիմնվի միջազգային իրավունքի վրա»,-պարզաբանել Է Ադրբեջանի նախագահը:
«Շուրջ 30 տարի է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն է ունեցել հրադադարի համաձայնագիր, որը ձեռք է բերվել 1994 թվականի գարնանը, սակայն դա չի նշանակում, որ պատերազմն ավարտվել է։ Իրավիճակը պարզապես փոխվել է։ Իսկ պատերազմն ավարտվում է միայն այն ժամանակ, երբ դուք ունեք խաղաղության համաձայնագիր», - ընդգծել է Ալիևը։
Ըստ նրա՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը տասնամյակներ շարունակ առճակատման և թշնամանքի մեջ է եղել և այսօր կարևոր է պաշտպանել տարածաշրջանը շրջապատող ցանկացած ճգնաժամից։
Այժմ մենք համեմատաբար հանգիստ ժամանակաշրջաններ ունենք, ուստի մենք պետք է կենտրոնանանք դրա վրա, որպեսզի ստեղծենք անվտանգության համապարփակ մեխանիզմներ, վերացնենք նոր ռազմական առճակատման ցանկացած սպառնալիք և փորձենք ապրել հարևանությամբ, ինչպես սովոր էինք Խորհրդային Միության ժամանակ»,- ասել է նա։
Խոսելով Հայաստանի հետ Բաքվի հարաբերությունների ներկա վիճակի մասին՝ Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ կայունությունը ձեռք է բերվում միայն համաձայնագրի միջոցով։ «Մինչև խաղաղության համաձայնագիր չստորագրվի, այստեղ կայունություն չի լինի», - եզրափակել է Ալիևը:

There will be no stability until a peace agreement is signed. Aliyev
Azerbaijani President Ilham Aliyev told Euronews that global stability is unlikely in the coming months or years.
"The old world order seems to exist no longer. So, no one knows the new configuration of the international community's interaction. There are different opinions. But what is obvious is that each country should be more focused on its capabilities, not rely on any assistance or even on international law," the Azerbaijani president explained.
"For about 30 years, there has been a ceasefire agreement between Armenia and Azerbaijan, which was reached in the spring of 1994, but this does not mean that the war is over. The situation has changed. And the war ends only when you have a peace agreement," Aliyev emphasized.
According to him, the South Caucasus region has been in a state of confrontation and hostility for decades, and today, it is important to protect it from any crisis surrounding it.
Now that we have relatively calm periods, we should focus on creating comprehensive security mechanisms, eliminating any threat of a new military confrontation, and trying to live in the neighborhood, as we were used to during the Soviet Union," he said.
Speaking about the current state of Baku's relations with Armenia, the Azerbaijani President noted that stability is achieved only through an agreement. "Until a peace agreement is signed, there will be no stability here," Aliyev concluded.