ՌԴ-ն պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար հարթակ տրամադրել
ՌԴ-ն ողջունում է խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատումը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք աջակցում ենք հայ-ադրբեջանական լիարժեք և համապարփակ կարգավորմանն ուղղված այս կարևոր քայլին, ինչպես նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-2022 թվականներին եռակողմ համաձայնագրերով։
Մենք նպատակ ունենք ամեն աջակցություն ցուցաբերել խաղաղ գործընթացի հետագա առաջխաղացման և Բաքվի ու Երևանի միջև խնդիրները լուծելու համար, ներառյալ՝ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման համար, ինչպես նաև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ընդհանուր սահմանի սահմանազատման և հումանիտար հարցերի հետ կապված՝ գործընկերների համար ընդունելի չափով և ձևով։
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գծով ՌԴ արտգործնախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը պատրաստ է այցելել Բաքու և Երևան՝ համապատասխան խորհրդակցություններ անցկացնելու համար։
Մենք հաստատում ենք մեր առաջարկը՝ ռուսական հարթակ տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների միջև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերի ողջ շրջանակի, ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»,- ասված է հայտարարությունում։

Russia is ready to provide a platform for signing a peace treaty
Russia welcomes the conclusion of negotiations on the draft text of the peace agreement and the establishment of interstate relations between Azerbaijan and Armenia, stated the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova.
"We support this critical step towards a complete and comprehensive settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict, as envisaged in the trilateral agreements of the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia for 2020-2022.
We aim to provide every assistance in further advancing the peace process and resolving issues between Baku and Yerevan, including the signing of a peace agreement, the lifting of the blockade of transport communications, the demarcation of the common border, and humanitarian issues in an amount and manner acceptable to the partners.
The Russian Foreign Minister's Special Representative for the Normalization of Armenian-Azerbaijani Relations, Igor Khovayev, is ready to visit Baku and Yerevan to hold relevant consultations.
"We confirm our proposal to provide a Russian platform for the full range of issues of normalization of Armenian-Azerbaijani relations between representatives of Azerbaijan and Armenia, as well as for the signing of a peace treaty," the statement said.