ՌԴ-ն պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար հարթակ տրամադրել
ՌԴ-ն ողջունում է խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի շուրջ բանակցությունների ավարտը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև միջպետական ​​հարաբերությունների հաստատումը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք աջակցում ենք հայ-ադրբեջանական լիարժեք և համապարփակ կարգավորմանն ուղղված այս կարևոր քայլին, ինչպես նախատեսված է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020-2022 թվականներին եռակողմ համաձայնագրերով։
Մենք նպատակ ունենք ամեն աջակցություն ցուցաբերել խաղաղ գործընթացի հետագա առաջխաղացման և Բաքվի ու Երևանի միջև խնդիրները լուծելու համար, ներառյալ՝ խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման համար, ինչպես նաև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ընդհանուր սահմանի սահմանազատման և հումանիտար հարցերի հետ կապված՝ գործընկերների համար ընդունելի չափով և ձևով։
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գծով ՌԴ արտգործնախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը պատրաստ է այցելել Բաքու և Երևան՝ համապատասխան խորհրդակցություններ անցկացնելու համար։
Մենք հաստատում ենք մեր առաջարկը՝ ռուսական հարթակ տրամադրել Ադրբեջանի և Հայաստանի ներկայացուցիչների միջև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հարցերի ողջ շրջանակի, ինչպես նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար»,- ասված է հայտարարությունում։

Россия готова предоставить площадку для подписания мирного договора
Россия приветствует завершение переговоров по тексту проекта мирного соглашения и установление межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«Поддерживаем этот важный шаг на пути к полному и всеобъемлющему урегулированию армяно-азербайджанского конфликта, как это предусмотрено трехсторонними договоренностями лидеров России, Азербайджана и Армении на 2020-2022 годы».
Мы нацелены на оказание всемерного содействия дальнейшему продвижению мирного процесса и решению вопросов между Баку и Ереваном, включая подписание мирного соглашения, а также разблокирование транспортных коммуникаций, демаркацию общей границы, решение гуманитарных вопросов в объеме и форме, приемлемых для партнеров.
Спецпредставитель министра иностранных дел России по нормализации армяно-азербайджанских отношений Игорь Ховаев готов посетить Баку и Ереван для проведения соответствующих консультаций.
«Подтверждаем наше предложение о предоставлении российской площадки для всего комплекса вопросов нормализации армяно-азербайджанских отношений между представителями Азербайджана и Армении, а также для подписания мирного договора», — говорится в заявлении.