Թրամփը խստացնում է ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցային քաղաքականությունը
Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր չէ երկարաձգել Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցային բացառությունները բանկային և նավթագազային ոլորտներում, որոնք կիրառվել են նախագահ Բայդենի շրջանում:
Այսպիսով, Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմը փաստացի կխստացվի, հայտնում է CBS հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով Թրամփի վարչակազմի իր աղբյուրներին:
Հաղորդագրությունից հետևում է, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը չի երկարաձգել 2025 թվականի հունվարին Ջո Բայդենի վարչակազմի կողմից սահմանված 60-օրյա բացառությունը, որը թույլ էր տալիս շարունակել որոշակի գործողություններ իրականացնել էներգետիկ ոլորտում ռուսական ենթապարտատոմսերի բանկերի մասնակցությամբ:
Մասնավորապես, սահմանափակումների տակ են հայտնվել «Внешэкономбанк»-ը, «Открытие» բանկը, «Совкомбанк»-ը, «Сбербанк»-ը, ВТБ բանկը, «Альфа-Банк»-ը, Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը և ուրիշ այլ բանկեր։
Նրանց բոլորին կարգելվի մուտք գործել ամերիկյան վճարային համակարգեր՝ էներգետիկ գործարքներ իրականացնելու համար։ Սպիտակ տանը Fox News հեռուստաալիքի թղթակից Էդվարդ Լոուրենսը X-ի իր աքաունթում գրել է, որ նոր սահմանափակող միջոցների պատճառով եվրոպական ոչ մի երկիր չի կարող նավթ գնել Ռուսաստանից՝ առանց ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ ընկնելու վտանգի։

The Donald Trump administration does not intend to extend the exemptions from sanctions imposed on Russia in the banking and oil and gas sectors due to the war in Ukraine, which were applied during the term of President Biden.
Thus, CBS, citing its sources in the Trump administration, reports that the sanctions regime against Moscow will be tightened.
The report follows that the US Treasury Department has not extended the 60-day exemption established by the Joe Biden administration in January 2025. This exemption allowed the continuation of certain operations in the energy sector with the participation of Russian subprime banks.
In particular, Vnesheconombank, Otkritie Bank, Sovcombank, Sberbank, VTB Bank, Alfa-Bank, the Central Bank of Russia, and other banks have been restricted.
They will all be banned from accessing American payment systems to conduct energy transactions. Fox News White House correspondent Edward Lawrence wrote on his X account that due to the new restrictive measures, no European country can buy oil from Russia without the risk of falling under US sanctions.