ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի քայլերը տեքստի վերջնականացման ուղղությամբ
ԵՄ-ն հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի համապատասխան հայտարարությունները խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ բանակցությունների ավարտի և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ:
«Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում երկու կողմերին վերջին մի քանի տարիների ընթացքում այս ուղղությամբ իրենց համառ աշխատանքի համար՝ ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ միջազգային հանրության մասնակցությամբ: ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի քայլերը տեքստի վերջնականացման ուղղությամբ։ Այս հայտարարությունները վճռորոշ քայլ են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության և անվտանգության ճանապարհին։
Կարևոր է պահպանել այս թափը և ապահովել այս գործընթացի սահուն ավարտը՝ երկուկողմերից նույն հեռանկարային և փոխզիջումային մոտեցումներով: ԵՄ-ն լիովին աջակցում է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին և պատրաստ է լրացուցիչ աջակցություն և փորձագիտական գիտելիքներ տրամադրել, եթե կողմերը դիմեն նման խնդրանքով»,- ասվում է ԵՄ Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ։

The EU has issued a statement welcoming Armenia's and Azerbaijan's respective statements on the conclusion of negotiations on the draft peace agreement and the establishment of interstate relations.
"We thank both sides for their persistent work in this direction over the past few years, both bilaterally and with the international community's participation. The EU welcomes Armenia's steps towards finalizing the text. These statements are a crucial step towards sustainable regional peace and security.
It is essential to maintain this momentum and ensure a smooth conclusion of this process, with the same forward-looking and compromise-based approaches from both sides. "The EU fully supports the process of normalizing Armenian-Azerbaijani relations and stands ready to provide additional assistance and expertise, should the parties so request," the Office of the High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy said.