Շվեդիան Ուկրաինային կփոխանցի Archer ինքնագնաց հաուբիցներ և Arthur ռադարներ
Շվեդիայի կառավարությունը հայտարարել է Ուկրաինային 3 միլիարդ շվեդական կրոնի ($295 միլիոն) ռազմական օգնության 18-րդ փաթեթի մասին:
Այն նախատեսում է 18 Archer ինքնագնաց հաուբից և հինգ Arthur ռադիոտեղորոշիչ կայանների գնում։ Երկիրը ներդրումներ կանի նաև Ուկրաինայի պաշտպանական արտադրության, մասնավորապես՝ «Բոգդանա» ինքնագնաց հաուբիցի։ Բացի այդ, Շվեդիան կմիանա «հրետանային կոալիցիային»։
«Ուկրաինան հրետանու և հրետանային զինամթերքի հրատապ կարիք ունի։ Դա Ուկրաինայի համար առաջնահերթություն է եղել Ռուսաստանի լայնամասշտաբ ներխուժման սկզբից ի վեր»,- ասել է Շվեդիայի պաշտպանության նախարար Փոլ Ջոնսոնը։

Sweden to deliver Archer self-propelled howitzers and Arthur radars to Ukraine
The Swedish government has announced its 18th military aid package worth 3 billion Swedish kronor ($295 million) to Ukraine.
It includes the purchase of 18 Archer self-propelled howitzers and five Arthur radars. The country will also invest in Ukrainian defense production, particularly the Bogdana self-propelled howitzer. In addition, Sweden will join the “artillery coalition.”
“Ukraine urgently needs artillery and artillery ammunition. This has been a priority for Ukraine since the beginning of Russia’s full-scale invasion,” said Swedish Defense Minister Paul Johnson.