Պուտինի խնդրանքով Թրամփը իր բանագնացին հեռացրել է բանակցություններից
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Մոսկվայի խնդրանքով հեռացրել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հարցերով իր հատուկ բանագնաց Քիթ Քելլոգին պատերազմի կարգավորման վերաբերյալ բարձր մակարդակի բանակցություններից, հայտնում է NBC News-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Ըստ լրագրողների՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նրան չափազանց «ուկրաինամետ» է համարել։
Լրագրողները նշում են, որ Քելլոգը բացակայել է Սաուդյան Արաբիայում և՛ ռուսական, և՛ ուկրաինական պատվիրակությունների հետ վերջին բանակցություններից, թեև դրանք «նրա իրավասության տիրույթում են եղել»։
«Քելոգը նախկին ամերիկացի գեներալ է, ով չափազանց մոտ է Ուկրաինային: Նա մեր տեսակը չէ, այն տրամաչափը չէ, որը մենք փնտրում ենք», - NBC մեջբերել է անանուն ռուս պաշտոնյայի խոսքերը:
Նշենք, որ Պուտինը նախօրեին բանակցություններ է վարել Մերձավոր Արևելքի հարցերով Դոնալդ Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիտքոֆի հետ։

Trump removed his envoy from talks at Putin's request
NBC News reports, citing sources, that US President Donald Trump has removed his special envoy for Russia and Ukraine, Keith Kellogg, from high-level talks on the settlement of the war at Moscow's request. According to journalists, Russian President Vladimir Putin considered him too "pro-Ukrainian."
Journalists note that Kellogg was absent from recent talks with the Russian and Ukrainian delegations in Saudi Arabia, although they were "within his jurisdiction."
"Kellogg is a former American general who is very close to Ukraine. He is not our type, not the caliber we are looking for," NBC quoted an unnamed Russian official.
It should be noted that Putin held talks yesterday with Steve Witkoff, Donald Trump's special envoy for the Middle East.