«Ռազմական գործողությունները լիակատար չեն դադարի». ՄԹ-ում ՌԴ դեսպան
Մոսկվան կքննարկի Ուկրաինայի արևելքում հրադադար հաստատելու Վաշինգտոնի առաջարկը, սակայն ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցումը կհետևի միայն խաղաղ համաձայնության հասնելուց հետո:
Այս մասին մարտի 13-ին The Wall Street Journal թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Միացյալ Թագավորությունում Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կելինը։
«Մենք դրան մոտենում ենք մեծ զգուշությամբ։ Մենք կդադարեցնենք ռազմական գործողությունները, երբ հասնենք ամբողջական, համապարփակ համաձայնության», - նշել է Քելինը։
Մոսկվայի թերահավատությունը հրադադարի հնարավորության վերաբերյալ գալիս է ուկրաինական կողմի հետ բանակցությունների նախորդ փորձից, հավելել է նա։
Մարտի 11-ին Ուկրաինայի իշխանությունները համաձայնել են 30-օրյա հրադադարի ռեժիմ սահմանելու Վաշինգտոնի առաջարկին՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը ևս համաձայնվի դրան։

There will be no complete cessation of hostilities in Ukraine. Russian Ambassador to the UK
Moscow will consider Washington’s proposal for a ceasefire in eastern Ukraine, but a complete cessation of hostilities will follow only after a peace agreement is reached.
The Russian Ambassador to the United Kingdom, Andrei Kelin, stated this in an interview with The Wall Street Journal on March 13.
“We are approaching this with great caution. We will stop hostilities when we reach a full, comprehensive agreement,” Kelin noted.
He added that Moscow’s skepticism about the possibility of a ceasefire stems from its previous experience in negotiations with the Ukrainian side.
On March 11, the Ukrainian authorities agreed to Washington’s proposal for a 30-day ceasefire, provided that Russia also agreed to it.