Թեհրանն ու Վաշինգտոնը պահպանում են կապեր և միջնորդների միջոցով արդեն խորհրդակցություններ են անցկացնում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ: Այս մասին իրանական թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Մենք միջուկային հնարավոր բանակցությունների պլան և լավ մտածված ռազմավարություն ունենք: Բանակցությունները շարունակվում են միջնորդների միջոցով, ինչպես նաև պահպանվում է փոխգործակցության ուղիները եվրոպական երեք երկրների (Մեծ Բրիտանիա, Գերմանիա և Ֆրանսիա) հետ»,- ասել է նախարարը:
«Եվրոպացիները լավ միջնորդական դեր խաղացին վերջին փուլում, և նրանք կարող են լավ դեր խաղալ նաև հիմա: Մենք շարունակում ենք այդ բանակցությունները եվրոպացիների հետ, և զուգահեռաբար շարունակվում են սերտ խորհրդակցությունները Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ։ Ի վերջո, ԱՄՆ - ը պետք է վերացնի պատժամիջոցները։ Սակայն մենք ուղիղ բանակցությունների մեջ կմտնենք, երբ լինենք հավասարը հավասարի, զերծ լինենք ճնշումներից ու սպառնալիքներից և վստահ լինենք, որ կապահովվի ժողովրդի ազգային շահը»,- ընդգծել է Իրանի ԱԳ նախարարը։

Europeans can play a good mediating role now as well. Araghchi
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stated in an interview with an Iranian newspaper that Tehran and Washington maintain contacts and are already holding consultations on Iran's nuclear program through mediators.
"We have a plan for possible nuclear negotiations and a well-thought-out strategy. Negotiations are continuing through mediators, and channels of interaction with three European countries (Great Britain, Germany, and France) are also being maintained," the minister said.
"The Europeans played a good mediating role in the last stage and can also play a good role now. We are continuing these negotiations with the Europeans, and in parallel, close consultations are continuing with Russia and China. Ultimately, the US must lift sanctions. However, we will enter into direct negotiations when we are equal, free from pressure and threats, and confident that the people's national interests will be ensured," the Iranian Foreign Minister emphasized.