Ադրբեջանում քննարկվում է Հայաստանից փոխհատուցման հարցը
«Եթե Հայաստանը տարածաշրջանում խաղաղություն է ուզում, ապա պետք է սերտորեն համագործակցի Բաքվում տեղի ունեցող դատավարական գործընթացի հետ». այս մասին հայտարարել է Հիքմեթ Հաջիևը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանի տարածքում կան մարդիկ, ովքեր, այսպես կոչված, «ռազմական հանցագործություններ են կատարել մարդկության, ադրբեջանական ժողովրդի դեմ, և նրանք պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն»։
Պաշտոնյան շարունակել է կոշտ հռետորաբանությունը՝ նշելով, որ Հայաստանը սխալվում է, եթե կարծում է, որ հնարավոր է ցանկացած բանաձևով ազդել Ադրբեջանի վրա։
«Քննարկման առարկա է նաև փոխհատուցման հարցը: Նախագահի հանձնարարությամբ Ադրբեջանի համապատասխան կառույցները ժամանակակից մեթոդների կիրառմամբ ճշգրիտ և մանրամասն գնահատել են Հայաստանի կողմից 30-ամյա օկուպացիայի ընթացքում մեր քաղաքների և գյուղերի ավերածությունների, մեր նյութական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման և թալանի հետևանքով հասցված վնասի ճշգրիտ և մանրամասն գնահատումը»,- ասել է նա։

Azerbaijan discusses compensation from Armenia
“If Armenia wants peace in the region, it must closely cooperate with the judicial process taking place in Baku,” Hikmet Hajiyev stated.
According to him, there are people on the territory of Armenia who, so-called, “committed war crimes against humanity, against the Azerbaijani people, and they must be held criminally liable.”
The official continued his harsh rhetoric, noting that Armenia is mistaken if it thinks it can influence Azerbaijan with any formula.
“The issue of compensation is also under discussion. On the instructions of the President, the relevant structures of Azerbaijan, using modern methods, have accurately and thoroughly assessed the damage caused by the destruction of our cities and villages, the destruction and looting of our material and cultural heritage by Armenia during the 30-year occupation,” he said.