Զելենսկին ՌԴ-ին մեղադրել է պատերազմը երկարաձգելու մեջ
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդեմիր Զելենսկին անդրադարձել է Ուկրաինայում հրադադարի վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկների շուրջ քննարկումներին՝ մեղադրելով Ռուսաստանին պատերազմի երկարաձգման մեջ։ Նա կոչ է արել ԱՄՆ-ին՝ «ստիպել» Մոսկվային դադարեցնել պատերազմը։
Զելենսկին հատկապես ընդգծել է, որ «արդեն ավելի քան մեկ օր աշխարհը դեռևս չի լսել Ռուսաստանի կողմից իմաստալից արձագանք ներկայացված առաջարկներին»։
«Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ Ռուսաստանը ցանկանում է որքան հնարավոր է երկարաձգել պատերազմը և հետաձգել խաղաղությունը։ Հուսով ենք, որ ԱՄՆ-ի ճնշումը բավարար կլինի Ռուսաստանին ստիպելու համար դադարեցնել պատերազմը», – ասել է նա։

Zelensky accused Russia of prolonging the war
Ukrainian President Volodymyr Zelensky has addressed the ongoing discussions on US proposals for a ceasefire in Ukraine, accusing Russia of prolonging the war. He called on the US to “force” Moscow to stop the war.
Zelensky specifically emphasized that “for more than a day now, the world has not heard a meaningful response from Russia to the proposals put forward.”
“This again shows that Russia wants to prolong the war and postpone peace as much as possible. We hope that US pressure will be enough to force Russia to stop the war,” he said.