Թրամփը զայրացած է ԵՄ-ի սահմանած մաքսատուրքի վրա
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը 200% մաքսատուրք կսահմանի ԵՄ բոլոր գինիների, շամպայնի և ալկոհոլային խմիչքների համար, եթե չհանվի ամերիկյան վիսկիի վրա դրված 50% մաքսատուրքը:
Նա նաև ԵՄ-ին անվանել է «աշխարհի ամենաթշնամական և ագրեսիվ հարկային և մաքսային կառույցներից մեկը», որը ստեղծվել է բացառապես ԱՄՆ-ի առավելություններից օգտվելու համար:
«Եթե այս մաքսատուրքը անմիջապես չչեղարկվի, ԱՄՆ-ը շուտով 200%-անոց սակագին կսահմանի Ֆրանսիայից և ԵՄ-ում ներկայացված այլ երկրներից մատակարարվող բոլոր գինիների, շամպայնների և այլ ալկոհոլային արտադրանքների համար: Դա շատ օգտակար քայլ կլինի ԱՄՆ-ում գինու բիզնեսի համար»,- գրել է ԱՄՆ նախագահը Truth սոցցանցի իր էջում։

Trump is angry about the tariffs imposed by the EU
Donald Trump has announced that the US will impose a 200% tariff on all EU wines, champagne, and spirits unless the 50% tariff on American whiskey is removed.
He also called the EU “one of the most hostile and aggressive tax and customs structures in the world,” created solely to benefit the US.
“If this tariff is not immediately lifted, the US will soon impose a 200% tariff on all wines, champagnes, and other spirits from France and other countries represented in the EU. This will be a very beneficial step for the wine business in the US,” the US president wrote on his page on the Truth social network.