Սպիտակ տունը հայտնում է Ուոլց բանակցությունների մասին ռուս գործընկերոջ հետ
ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը չորեքշաբթի հեռախոսազրույց է ունեցել իր ռուս գործընկերոջ հետ՝ Ուկրաինայի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի շրջանակներում, ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլին Լևիթը։
«Նախագահի թիմը շարունակում է համագործակցել ռուսական կողմի հետ: Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցն այսօր հեռախոսով խոսել է իր ռուս գործընկերոջ հետ՝ փորձելով վերջ տալ այս հակամարտությունը և հասնել խաղաղության համաձայնագրի»,- ասել է Լևիթը Fox News-ի եթերում:
Ավելի վաղ Սպիտակ տունը հայտարարել էր, որ Ուկրաինան համաձայնել է հրադադարի և երկարաժամկետ խաղաղության ծրագրին, և Վաշինգտոնն այժմ Մոսկվայից նման քայլ է ակնկալում։

White House reports on Waltz talks with Russian counterpart
White House press secretary Karoline Leavitt said U.S. National Security Adviser Mike Walz spoke by phone with his Russian counterpart on Wednesday as part of efforts to resolve the conflict in Ukraine peacefully.
“The president’s team continues to engage with the Russian side. National Security Adviser Mike Waltz spoke by phone today with his Russian counterpart to try to end this conflict and reach a peace agreement,” Levitt said on Fox News.
Earlier, the White House said that Ukraine had agreed to a ceasefire and a long-term peace plan, and Washington now expects Moscow to take similar steps.