ՌԴ-ն պահանջների ցանկ է ներկայացրել ԱՄՆ-ին. Reuters
Reuters-ը գրում է, որ Ռուսաստանն Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման և Վաշինգտոնի հետ հարաբերությունների վերագործարկման համաձայնագրի շուրջ պահանջների ցանկ է ներկայացրել ԱՄՆ-ին։
Պարզ չէ, թե կոնկրետ ինչ է Մոսկվան ներառել այդ ցանկում և արդյոք մինչև դրանց ընդունումը պատրաստ է խաղաղ բանակցություններ վարել Կիևի հետ։
Ըստ լրատվամիջոցի աղբյուրների՝ վերջին երեք շաբաթների ընթացքում ռուս և ամերիկյան պաշտոնյաներն այս պայմանները քննարկել են ինչպես անձնական հանդիպումներում, այնպես էլ վիրտուալ քննարկումներում։
Նրանք Կրեմլի պահանջները բնութագրել են որպես լայնածավալ և նման Ուկրաինային, ԱՄՆ-ին ու ՆԱՏՕ-ին նախկինում ներկայացված պահանջներին:
Reuters-ը հիշեցնում է, որ նախկինում Ռուսաստանը պահանջել է, որ  Ուկրաինան հրաժարվի ՆԱՏՕ-ում անդամակցությունից, ստորագրվի Ուկրաինայի տարածքում օտարերկրյա զորքերի տեղակայումը արգելող համաձայնագիր, նաև Վլադիմիր Պուտինի՝ Ղրիմի և չորս մարզերի՝ Ռուսաստանին պատկանելու մասին հայտարարության միջազգային ճանաչում:
Վերջին տարիներին Մոսկվան ԱՄՆ-ից և ՆԱՏՕ-ից պահանջել է նաև վերացնել պատերազմի «արմատական պատճառները», ներառյալ դաշինքի արևելյան ընդարձակումը:

Reuters writes that Russia has presented the United States with a list of demands for an agreement to end the war in Ukraine and restore relations with Washington.
It is unclear what Moscow has included in the list and whether it is ready to hold peace talks with Kyiv before accepting them.
According to the media outlet's sources, Russian and American officials have discussed these conditions in personal meetings and virtual discussions over the past three weeks.
They described the Kremlin's demands as broad and similar to those previously made to Ukraine, the United States, and NATO.
Reuters recalls that Russia has previously demanded that Ukraine abandon its NATO membership, sign an agreement banning the deployment of foreign troops on Ukrainian territory, and international recognition of Vladimir Putin's declaration that Crimea and four regions belong to Russia.
In recent years, Moscow has also demanded that the United States and NATO eliminate the "root causes" of the war, including the alliance's eastern expansion.