Ինչ է կատարվում Բոսնիա և Հերցեգովինայում
Բոսնիա և Հերցեգովինայի դատախազությունը ոստիկանությունից պահանջել է ձերբակալել Սերբական Հանրապետության նախագահ Միլորադ Դոդիկին, վարչապետ Ռադովան Վիշկովիչին և ժողովրդական Սկուպշչինայի (խորհրդարանի) նախագահ Նենադ Ստևանդիչին:
Վերահսկիչ գերատեսչությունը նաև օգնություն է խնդրել Սերբիայի Հանրապետության ՆԳՆ-ից և Բոսնիայի դաշնային ոստիկանական գործակալությունից: Քաղաքական գործիչներին մեղադրում են սահմանադրական կարգի դեմ ոտնձգության մեջ։ Դոդիկի «Անկախ սոցիալ-դեմոկրատների միություն» կուսակցության մամուլի քարտուղար Ռադովան Կովաչևիչը, մեկնաբանելով դատախազության որոշումը, հայտարարել է, որ «ոչ ոք չի ցանկանում և չի կարող ձերբակալել Սերբական Հանրապետության պետական ղեկավարությանը: Սերբական Հանրապետությունը սահմանադրական կարգի վրա որևէ հարձակում չի իրականացնում», - ասել է նա:
Փետրվարի 26-ին Բոսնիայի և Հերցեգովինայի դատարանը Դոդիկին հեռակա դատապարտել է մեկ տարվա ազատազրկման և վեց տարով արգելել է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ՝ նրան մեղավոր ճանաչելով Սահմանադրական դատարանի և Բոսնիա և Հերցեգովինայի հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Քրիստիան Շմիդտի որոշումները անտեսելու մեջ:
Շմիդտը հետևում է Դեյթոնյան համաձայնագրերի կատարմանը, որոնց շնորհիվ հաջողվել է դադարեցնել պատերազմը Բոսնիա և Հերցեգովինայում 1992-1995 թվականներին: 2023 թվականին Սերբական Հանրապետության խորհրդարանը օրենք է ընդունել, որով գերագույն ներկայացուցչի որոշումները դադարել են հրապարակվել «Պաշտոնական տեղեկագիր» պարբերականում։ Շմիդտն էլ իր հերթին չեղյալ է հայտարարել այդ ակտը, բայց Դոդիկը պնդել է, որ օրենքը գործի կդնի:
Դրանից հետո գերագույն ներկայացուցիչը փոխել է Քրեական օրենսգիրքը՝ իր որոշումների չկատարումը համարելով քրեական հանցագործություն: Դոդիկը հայտարարել է, որ իշխանությունները չեն ճանաչում բոսնիական դատարանի որոշումը, որը «ընդունվել է օտարերկրացու կողմից, որը ՄԱԿ-ի կողմից չի նշանակվել և դրա համար լեգիտիմ լիազորություններ չունի:
Դոդիկը բազմիցս է սպառնացել Սերբական Հանրապետությունը դուրս բերել Բոսնիա և Հերցեգովինայից, իսկ բանակը, դատական համակարգը և հարկային համակարգը՝ իշխանության կենտրոնական մարմիններից, ինչի համար հայտնվել Է ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ, գրում է AFP- ն: Անցած շաբաթ Բոսնիայի Սահմանադրական դատարանը կասեցրել է Դոդիկի ստորագրած օրենքների գործողությունը, որոնք արգելում են Ազգային ոստիկանության և Բոսնիայի դատական իշխանության ներկայացուցիչների ներկայությունը Սերբական Հանրապետության տարածքում:

What is happening in Bosnia and Herzegovina?
The Prosecutor's Office of Bosnia and Herzegovina has requested the arrest of Republika Srpska President Milorad Dodik, Prime Minister Radovan Višković, and Speaker of the People's Skupština (parliament) Nenad Števandić.
The watchdog has also requested assistance from the Republika Srpska Ministry of Internal Affairs and the Bosnian Federal Police Agency. The politicians are accused of violating the constitutional order. Radovan Kovačević, a spokesman for Dodik's Independent Social Democrats party, commented on the prosecutor's decision and said that "no one wants to and cannot arrest the state leadership of Republika Srpska. Republika Srpska is not carrying out any attacks on the constitutional order," he said.
On February 26, a court in Bosnia and Herzegovina sentenced Dodik in absentia to one year in prison. It banned him from political activity for six years, finding him guilty of ignoring the decisions of the Constitutional Court and the High Representative for Bosnia and Herzegovina, Christian Schmidt.
Schmidt oversees the implementation of the Dayton Accords, which ended the 1992-1995 war in Bosnia and Herzegovina. In 2023, the Republika Srpska parliament passed a law that will stop the publication of the High Representative's decisions in the Official Gazette. in the "Bulletin." Schmidt, in turn, annulled the act, but Dodik insisted that he would enforce the law.
The high representative then changed the Criminal Code, making non-compliance with his decisions a criminal offense. Dodik said the authorities did not recognize the Bosnian court's decision, which "was made by a foreigner who was not appointed by the UN and has no legitimate authority to do so."
AFP reports that Dodik has repeatedly threatened to withdraw Republika Srpska from Bosnia and Herzegovina and the army, judiciary, and tax system from the central government, for which he has been subject to US sanctions. Last week, Bosnia's Constitutional Court suspended the laws signed by Dodik that prohibit the presence of representatives of the National Police and the Bosnian judiciary on the territory of Republika Srpska.