«ԵՄ-ն պատրաստ է բանակցություններում լիարժեք դեր ստանձնել». Եվրահանձնաժողովի նախագահ
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն արձագանքել է Սաուդյան Արաբիայում ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի բանակցությունների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։
«Մենք ողջունում ենք ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների մասին Ջիդայից ստացված լուրերը, ներառյալ՝ հաշտության համաձայնագիր կնքելու առաջարկը, հետախուզական տվյալների փոխանակումը վերսկսելը և անվտանգության ոլորտում ԱՄՆ-ի կողմից օգնություն տրամադրելը: Սա դրական զարգացում է, որը կարող է քայլ դառնալ Ուկրաինայի համար դեպի համապարփակ, արդար և կայուն խաղաղություն:
Հիմա գնդակը Ռուսաստանի դաշտում է: Եվրամիությունը պատրաստ է իր գործընկերների հետ միասին առաջիկա խաղաղ բանակցություններում»,- հայտնել է նա:

"The EU is ready to play a full role in the negotiations." European Commission President
European Commission President Ursula von der Leyen has responded to the agreements reached in the US-Ukraine talks in Saudi Arabia.
We welcome the news from Jeddah about the US-Ukraine talks, including the proposal for a peace agreement, the resumption of intelligence sharing, and the provision of US security assistance. This positive development can achieve a comprehensive, just, and sustainable peace for Ukraine.
Now, the ball is in Russia’s court. The EU stands ready to join its partners in the upcoming peace talks,” she said.