«Իրանը վճռականորեն կպատասխանի»․ Խամենեի
Թեհրանը պատերազմի չի ձգտում, բայց եթե ԱՄՆ-ը սխալվի, Իրանը վճռականորեն կպատասխանի, և ԱՄՆ-ն ավելի մեծ վնաս կկրի, հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին։
«Այն, որ ԱՄՆ նախագահը հայտարարում է Իրանի հետ բանակցելու պատրաստակամության մասին և հրավիրում է նրանց բանակցությունների, դա համաշխարհային հասարակական կարծիքի խաբեություն է։ Սա, իհարկե, նշանակում է, որ մենք դեմ չենք բանակցություններին և, ի վերջո, խաղաղության հաստատմանը, բայց Իրանը պատրաստ չէ դա անել։
Ինչո՞ւ Իրանը պատրաստ չէ բանակցել։ Դուք (ԱՄՆ – խմբ.) նայեք ինքներդ ձեզ: Մի քանի տարի նստել ու բանակցել ենք։ Եվ այդ նույն մարդը վերցրեց ստորագրված, ավարտված, բանակցված պայմանագիրը, պատռեց ու դեն նետեց։ Ինչպե՞ս կարող ենք բանակցել, եթե գիտենք, որ դա չի ստացվի»,- ասել է նա:

"Iran will respond decisively." Khamenei
Tehran does not seek war, but if the US makes a mistake, Iran will respond decisively, and the US will suffer more significant losses, said Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei.
“The fact that the US president declares his readiness to negotiate with Iran and invites them to negotiations is a deception of world public opinion. This means that we are not against negotiations and, ultimately, the establishment of peace, but Iran is not ready to do this.
Why is Iran not ready to negotiate? You (the US ed.) look at yourselves. We have sat and negotiated for several years. This same person took the signed, completed, negotiated agreement, tore it up, and threw it away. How can we negotiate if we know it will not work?” he asked.