Մակրոնը հանդիպել է 34 երկրի շտաբի պետերի հետ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փակ հանդիպում է անցկացրել Փարիզում հավաքված շուրջ երեսուն երկրի գլխավոր շտաբի պետերի հետ։ Նա կոչ է արել Ռուսաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիր կնքելու դեպքում ձեռնամուխ լինել Ուկրաինայի համար «անվտանգության հուսալի երաշխիքների որոշման» մշակմանը։ Այս մասին հաղորդում է Le Figaro թերթը։
Ինչպես տեղեկացնում է AFP-ն Փարիզում կայացած հանդիպմանը մասնակցել են 34 երկրների ներկայացուցիչներ: Մեծ մասամբ խոսքը ԵՄ և ՆԱՏՕ անդամ պետությունների մասին է։ Բացի այդ, բանակցություններին ներկա են եղել Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի և Ճապոնիայի ներկայացուցիչները: Նշվում է, որ ԱՄՆ-ը ներկայացուցիչը չի մասնակցել միջոցառմանը:
«Ժամանակն է, որ Եվրոպան իր ամբողջ ներուժը ցույց տա հօգուտ Ուկրաինայի և հօգուտ իրեն։ Հաշվի առնելով խաղաղության բանակցությունների արագացումը, անհրաժեշտ է սկսել անվտանգության հուսալի երաշխիքների որոշման պլանավորում, որպեսզի Ուկրաինայում կայուն խաղաղությունն իրականություն դառնա»,- հայտարարել է Մակրոնը։
Ֆրանսիայի նախագահի մամուլի ծառայության տվյալներով՝ հանդիպման մասնակիցները համակարծիք են եղել, որ Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները չպետք է տարանջատվեն ՆԱՏՕ-ից և նրա հնարավորություններից: Նման երաշխիքները պետք է լինեն հուսալի և երկարաժամկետ, ինչպես նաև ուղեկցվեն ուկրաինական բանակի մշտական աջակցությամբ։

Macron met with the chiefs of staff of 34 countries Macron
French President Emmanuel Macron held a closed-door meeting in Paris with the chiefs of staff of about thirty countries. As reported by the newspaper Le Figaro, he called for developing a "decision on reliable security guarantees" for Ukraine if a peace agreement with Russia is signed.
As reported by AFP, representatives of 34 countries took part in the meeting in Paris. We are mainly talking about the EU and NATO member states. Still, not only were representatives of the EU and NATO member states present at the negotiations, but representatives of Australia, New Zealand, and Japan were present. At the same time, the US representative did not participate in the event.
"It is time for Europe to show its full weight in favor of Ukraine and itself. Given the acceleration of peace negotiations, it is necessary to start planning the decision on reliable security guarantees so that a lasting peace in Ukraine becomes a reality," Macron said.
According to the French president's press service, the participants in the meeting agreed that Ukraine's security guarantees should not be separated from NATO and its capabilities. Such guarantees should be reliable and long-term and accompanied by constant support for the Ukrainian army.