«Քննարկվել է Ուկրաինայում խաղաղության հասնելու համար տարածքային զիջումների հարցը». Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մանրամասներ է հաղորդել Սաուդյան Արաբիայում ամերիկացի և ուկրաինացի պաշտոնյաների միջև տեղի ունեցած բանակցություններից։
Ըստ պետքարտուղարի՝ բանակցություների ընթացքում քննարկվել է խաղաղության հասնելու համար տարածքային զիջումների հարցը։
Նա նաև կոչ է արել Պուտինին՝ դիտարկել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հարցը։ Ռուբիոն ասում է, որ Մոսկվայից սպասում է պատասխանի: Բանակցություններն, իր կարծիքով, Ուկրաինայում պատերազմի կարգավորման միակ ճանապարհն են:
«Այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։ Կոչ եմ անում Պուտինին դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Եթե Ռուսաստանը բացասական պատասխանի, դա մեզ շատ բան կասի։

«Обсуждался вопрос территориальных уступок для достижения мира в Украине». Рубио
Государственный секретарь США Марко Рубио предоставил подробности переговоров между американскими и украинскими официальными лицами в Саудовской Аравии.
По словам госсекретаря, в ходе переговоров обсуждался вопрос территориальных уступок для достижения мира.
Он также призвал Путина рассмотреть возможность прекращения боевых действий. Рубио заявил, что ждет ответа от Москвы. Переговоры, по его мнению, являются единственным способом разрешения войны на Украине.
«Этот конфликт не имеет военного решения». Я призываю Путина прекратить военные действия. Если Россия ответит отрицательно, это скажет нам о многом.
Украине нужны достаточные средства сдерживания. «Одной сделки по минералам недостаточно», — сказал Рубио.