ԱՄՆ կրթության դեպարտամենտը կիսով չափ կրճատում է աշխատակիցներին
ԱՄՆ կրթության դեպարտամենտը աշխատակիցների գրեթե կեսին կհեռացնի աշխատանքից: Reuters-ը գրում է, որ սա կարող է նախանշան լինել նախարարության ամբողջական փակման համար։
Կրճատումները նախարարության «վերջին առաքելության» մասն են կազմում, նշվել է մամուլի հաղորդագրության մեջ՝ ակնարկելով Թրամփի խոստումը՝ վերացնել նախարարությունը, որը վերահսկում է 1.6 տրիլիոն դոլարի ուսանողական վարկեր, դպրոցներում պաշտպանում է քաղաքացիական իրավունքների մասին օրենքները և ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում կարիքավոր շրջաններին:
Fox News-ին տված հարցազրույցում կրթության դեպարտամենտի քարտուղար Լինդա ՄակՄահոնը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք այս կրճատումները կհանգեցնեն նախարարության լուծարման, ասել է՝ «այո», ընդգծելով, որ դա «նախագահի հանձնարարությունն է»: Կրճատումների արդյունքում դեպարտամենտում կմնա 2,183 աշխատակից՝ նախկին 4,133-ի փոխարեն։

US Department of Education cuts staff by half
According to Reuters, the US Department of Education will lay off nearly half of its staff. This could be a precursor to the department's complete closure.
The cuts are part of the department's "final mission," the press release said, referring to Trump's promise to eliminate the department. The department oversees $1.6 trillion in student loans, enforces civil rights laws in schools, and provides financial assistance to low-income districts.
In an interview with Fox News, Education Secretary Linda McMahon, when asked whether these cuts would lead to the department's dissolution, said "yes," emphasizing that this is "the president's order." As a result of the cuts, the department will have 2,183 employees instead of the previous 4,133.