Այսօր Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում Միացյալ Նահանգները և Ուկրաինան կարևոր քայլեր են կատարել Ուկրաինայում կայուն խաղաղության վերականգնման ուղղությամբ։ Երկու երկրների ներկայացուցիչները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ կայուն խաղաղության հաստատման գործընթաց սկսելու ժամանակն է։
Ուկրաինական պատվիրակությունը ևս մեկ անգամ ուկրաինացի ժողովրդի անունից խորը երախտագիտություն է հայտնել նախագահ Թրամփին, ԱՄՆ Կոնգրեսին և Միացյալ Նահանգների ժողովրդին խաղաղության ուղղությամբ հնարավոր նշանակալի առաջընթացի հասնելու համար։
«Ուկրաինան պատրաստակամություն է հայտնել ընդունելու ԱՄՆ-ի առաջարկը՝ անհապաղ ժամանակավոր, 30-օրյա զինադադար մտցնելու մասին, որը կարող է երկարաձգվել կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից միաժամանակ ընդունելով և իրականացնելով։ Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանին կհայտնի, որ Ռուսաստանի կողմից փոխադարձությունը խաղաղության հասնելու բանալին է:
ԱՄՆ-ն անմիջապես վերացնում է հետախուզական տվյալների փոխանակման դադարը և վերականգնում է Ուկրաինային անվտանգության ապահովման աջակցությունը։
Պատվիրակությունները քննարկել են նաև հումանիտար ջանքերի կարևորությունը որպես խաղաղ գործընթացի մաս, մասնավորապես՝ վերոհիշյալ հրադադարի ժամանակ, ներառյալ ռազմագերիների փոխանակումը, կալանավորված քաղաքացիական անձանց ազատումը և բռնի տեղահանված ուկրաինացի երեխաների վերադարձը։
Երկու պատվիրակությունները պայմանավորվել են որոշել իրենց բանակցող թիմերի կազմը և անհապաղ սկսել բանակցությունները՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար, որն ապահովում է Ուկրաինայի երկարաժամկետ անվտանգությունը։ Միացյալ Նահանգները պարտավորվել է քննարկել այս կոնկրետ առաջարկները Ռուսաստանի ներկայացուցիչների հետ: Ուկրաինական պատվիրակությունը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ խաղաղ գործընթացում պետք է ներգրավված լինեն եվրոպացի գործընկերները։
Ի վերջո, երկու երկրների նախագահները պայմանավորվել են հնարավորինս շուտ համապարփակ համաձայնագիր կնքել Ուկրաինայի կարևոր հանքային ռեսուրսների զարգացման վերաբերյալ՝ Ուկրաինայի տնտեսությունն ամրապնդելու և Ուկրաինայի երկարաժամկետ բարգավաճումն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ասվում է հայտարարությունում։

"The US has proposed a 30-day ceasefire. Ukraine is ready." Joint statement
Today, Jeddah, Saudi Arabia, the United States, and Ukraine have taken essential steps toward restoring lasting peace in Ukraine. Representatives from both countries issued a statement noting that it is time to begin a process for building lasting peace.
On behalf of the Ukrainian people, the delegation once again expressed profound gratitude to President Trump, the U.S. Congress, and the people of the United States for the significant progress made toward peace.
"Ukraine has expressed its readiness to accept the U.S. proposal for an immediate temporary, 30-day ceasefire, extendable by mutual agreement of the parties, with simultaneous acceptance and implementation by the Russian Federation. The United States will convey to Russia that reciprocity on the part of Russia is the key to achieving peace.
The United States is immediately lifting the freeze on intelligence sharing and restoring security assistance to Ukraine.
The delegations also discussed the importance of humanitarian efforts as part of the peace process, particularly during the ceasefire above, including the exchange of prisoners of war, the release of detained civilians, and the return of forcibly displaced Ukrainian children.
The two delegations agreed to determine the composition of their negotiating teams and immediately begin negotiations to achieve a sustainable peace that ensures Ukraine's long-term security. The United States committed to discussing these specific proposals with Russian representatives. The Ukrainian delegation once again emphasized that the peace process must include European partners.
Finally, the two presidents agreed to conclude a comprehensive agreement as soon as possible on the development of Ukraine's significant mineral resources to strengthen Ukraine's economy and ensure its long-term prosperity and security," the statement said.