«Ուկրաինան պետք է պատրաստ լինի ընդունելու դժվար որոշումներ». Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, թե Ուկրաինայի հակամարտությունն «ուժային լուծում չունի»։ Այս մասին Ռուբիոն ասել է Սաուդյան Արաբիայում Ուկրաինայի հետ անցկացվելիք հանդիպումներին ընդառաջ։
Ուկրաինայի պատվիրակությունը՝ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրիյ Երմակի գլխավորությամբ, Ջեդդա քաղաքում կհանդիպի Ռուբիոյին և Սպիտակ տան այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների։
Մինչ այդ, Զելենսկին հայտարարել է, որ Ուկրաինան բանակցությունների ընթացքում հանդես կգա «ամբողջովին կառուցողական» դիրքորոշմամբ և հույս հայտնել, որ դրանք կբերեն գործնական արդյունքների՝ ուղղված իր երկրում ռուսական պատերազմի դադարեցմանը։
Ռուբիոն լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է. «Ամենակարևորն այն է, որ այստեղից պետք է հեռանանք հստակ համոզմամբ, որ Ուկրաինան պատրաստ է դժվար որոշումներ ընդունել, ինչպես որ Ռուսաստանը պետք է դժվար որոշումներ ընդունի՝ այս հակամարտությունը դադարեցնելու կամ առնվազն որևէ ձևով կասեցնելու համար։
Կարծում եմ՝ երկու կողմերն էլ պետք է հասկանան, որ այս իրավիճակը չունի ռազմական լուծում։
Ռուսները չեն կարող գրավել ամբողջ Ուկրաինան, և ակնհայտ է, որ Ուկրաինայի համար չափազանց դժվար կլինի ողջամիտ ժամկետներում ստիպել ռուսներին ամբողջությամբ վերադառնալ 2014-ի սահմաններին»։

"Ukraine must be prepared to make difficult decisions." Rubio
US Secretary of State Marco Rubio has said that the conflict in Ukraine "has no military solution." Rubio made the remarks ahead of meetings with Ukraine in Saudi Arabia.
A Ukrainian delegation, led by Chief of Staff Andriy Yermak, will meet with Rubio and other senior White House officials in Jeddah.
Earlier, Zelensky said that Ukraine would take a "completely constructive" stance during the talks and expressed hope that they would yield practical results to end Russia's war in his country.
Rubio told reporters at a briefing: "The most important thing is that we must leave here with a clear conviction that Ukraine is ready to make difficult decisions, just as Russia must make difficult decisions, to end this conflict or at least to stop it in some way.
Both sides need to understand that this situation has no military solution.
"The Russians cannot occupy all of Ukraine, and it will be tough for Ukraine to force the Russians to return to the 2014 borders within a reasonable timeframe fully."