Ֆրանսիան Ուկրաինային կտրամադրի 195 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն
Ֆրանսիան հայտարարել է, որ Ուկրաինային կտրամադրի 195 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնություն՝ ռուսական սառեցված ակտիվների տոկոսներից:
Այդ մասին ասել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն La Tribune Dimanche-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ միջոցները կօգտագործվեն 155 մմ հրետանային արկերի և AASM օդային ռումբերի մատակարարման համար, որոնք օգտագործվում են Mirage 2000 կործանիչների կողմից:
Ֆրանսիան նաև կարագացնի AMX-10RC թեթև տանկերի և VAB զրահափոխադրիչների տեղափոխումը, որոնք նախկինում օգտագործվում էին ֆրանսիացի զինվորականների կողմից։
Լըկորնյուն նշել է, որ թե՛ Ուկրաինային, թե՛ սեփական բանակին աջակցելու համար Ֆրանսիան մեծացնում է ռազմական տեխնիկայի արտադրությունը։

Франция предоставит Украине военную помощь в размере 195 млн евро
Франция объявила, что предоставит Украине военную помощь в размере 195 миллионов евро за счет процентов по замороженным российским активам.
Об этом заявил министр обороны Франции Себастьен Ле Корнель в интервью La Tribune Dimanche.
Он отметил, что средства пойдут на поставку 155-мм артиллерийских снарядов и авиабомб AASM, которые используются истребителями Mirage 2000.
Франция также ускорит передачу легких танков AMX-10RC и бронетранспортеров VAB, которые ранее использовались французскими военными.
Ле Корнель отметил, что Франция наращивает производство военной техники для поддержки как Украины, так и собственной армии.