Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն մտահոգություն է հայտնում Սիրիայում բռնությունների առնչությամբ
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը մտահոգություն է հայտնել Սիրիայում վերջին օրերին Տարտուս, Լաթաքիա և Հոմս նահանգներում տեղի ունեցած բռնությունների կապակցությամբ, ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
«Ֆրանսիան խստորեն դատապարտում է կրոնական հողի վրա քաղաքացիական անձանց նկատմամբ բռնությունները: Սիրիայի իշխանություններին հորդորում ենք ապահովել, որպեսզի անկախ հետաքննությունը կարողանա լույս սփռել այդ հանցագործությունների վրա, և որ մեղավորները դատապարտվեն:
Ֆրանսիան վերահաստատում է իր հավատարմությունը խաղաղ և ներառական քաղաքական անցմանը, որը պաշտպանված է արտաքին միջամտությունից, երաշխավորում է Սիրիայի էթնիկ և կրոնական բազմակարծության պահպանումը։ Դա միակ միջոցն է՝ կանխելու բռնությունը երկրում»,- ասվում է հաորդագրության մեջ։

The French Foreign Ministry has expressed concern over the violence that has taken place in Syria in recent days in the provinces of Tartus, Latakia, and Homs, the ministry said in a statement.
“France strongly condemns the violence against civilians on religious grounds. We urge the Syrian authorities to ensure that an independent investigation can shed light on these crimes and that the perpetrators are brought to justice.
France reaffirms its commitment to a peaceful and inclusive political transition, protected from external interference, guaranteeing the preservation of Syria’s ethnic and religious pluralism. This is the only way to prevent violence in the country,” the statement said.