«Թրամփի առաջարկը թելադրված է ԱՄՆ-ի գերակայության պարտադրմամբ»․ Խամենեի
Իրանը չի բանակցի ԱՄՆ-ի հետ, քանի որ Վաշինգտոնը հետապնդում է միայն սեփական շահերը, հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին՝ ի պատասխան ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների առաջարկով նամակին, գրում է Iran Insight-ը։
Խամենեին նշել է, որ Թրամփի առաջարկը թելադրված է ոչ թե խաղաղության ձգտումով, այլ ԱՄՆ-ի գերակայության պարտադրմամբ։
«Բանակցություններում որոշ ուժերի համառությունն ուղղված չէ խնդիրների լուծմանը, այլ հետապնդում է սեփական պահանջները պարտադրելու նպատակ։ Իրանի համար դա անընդունելի է։  Իրանը, իհարկե, չի ընդունում նման պահանջները»,- ասել է Խամենեին։
ԻԻՀ ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին նախօրեին հայտարարել էր, որ Իրանն ուղղիղ բանակցությունների մեջ չի մտնի ԱՄՆ-ի հետ, քանի դեռ նրանք շարունակում են Թեհրանի դեմ առավելագույն ճնշման և սպառնալիքների քաղաքականությունը։
Մարտի 7-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ նամակ է ուղարկել Խամենեիին՝ առաջարկելով քննարկել Իրանի միջուկային ծրագիրը։ Ամերիկացի առաջնորդի խոսքով՝ «Իրանը չպետք է միջուկային զենք ձեռք բերի»։ Նա հույս էր հայտնել, որ Թեհրանը կբանակցի Վաշինգտոնի հետ։ Ավելի ուշ Սպիտակ տան ղեկավարը Թեհրանին խոստացել էր հետևանքներ, եթե վերջինս հրաժարվի համաձայնագիր կնքել ԱՄՆ-ի հետ։ Թրամփը չէր հստակեցրել, թե ինչ քայլեր կարող է ձեռնարկել ամերիկյան կողմը, սակայն ընդգծել էր, որ Վաշինգտոնը մտադիր չէ համակերպվել Իրանի հետ հարաբերություններում առկա իրավիճակի հետ։
Փետրվարի 4-ին նախագահ Թրամփը հրաման էր ստորագրել Իրանի վրա «առավելագույն ճնշումը» վերսկսելու մասին, սակայն հույս էր հայտնել, որ Վաշինգտոնը ստիպված չի լինի հաճախ օգտագործել այդ ճնշումը։

"The imposition of US supremacy dictates Trump's proposal." Khamenei
Iran will not negotiate with the United States because Washington pursues only its interests. Supreme Leader Ali Khamenei said in response to US President Donald Trump's letter offering talks on Tehran's nuclear program, Iran Insight reports.
Khamenei noted that Trump's proposal is not dictated by the desire for peace but by the imposition of US dominance.
"The persistence of some forces in the negotiations is not aimed at solving problems, but rather at imposing their demands. This is unacceptable for Iran. Iran, of course, does not accept such demands," Khamenei said.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi announced the day before that Iran would not enter into direct negotiations with the United States as long as they continue their policy of maximum pressure and threats against Tehran.
On March 7, Trump announced that he had sent a letter to Khamenei offering to discuss Iran's nuclear program. According to the American leader, "Iran should not acquire nuclear weapons." He expressed hope that Tehran would negotiate with Washington. Later, the head of the White House promised Tehran consequences if the latter refused to sign an agreement with the United States. Trump did not specify what steps the American side could take but emphasized that Washington does not intend to put up with the current situation in relations with Iran.
On February 4, President Trump signed an order to resume "maximum pressure" on Iran but expressed hope that Washington would not have to use this pressure often.