Վրաստանը խորացնում է Իրանի հետ հարաբերությունները.Transparency International
Վրաստանի տնտեսական հարաբերություններն Իրանի հետ զգալիորեն ընդլայնվել են վերջին 12 տարիների ընթացքում, հայտնում է Transparency International Georgia-ն։
Եթե 2000-2012 թվականներին Վրաստանում Իրանի քաղաքացիների կողմից գրանցվել է 2370 ընկերություն, ապա 2013-2024 թվականներին արդեն 4 անգամ ավելի՝ 9300։
2012 թվականին Իրանից այցելուների թիվը կազմել է 82 885 մարդ, իսկ 2024 թվականին այդ թիվը կրկնապատկվել է՝ հասնելով 145 670-ի։
2001-2012 թվականներին Իրանից ուղղակի ներդրումները կազմել են 8 միլիոն դոլար, իսկ 2013-2024 թվականներին աճել են 5 անգամ՝ 40 միլիոն դոլար։
2012 թվականին Իրանի հետ Վրաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 119 միլիոն դոլար (19 միլիոն դոլար արտահանում, 101 միլիոն դոլար ներմուծում), իսկ 2024 թվականին այն աճել է 2,7 անգամ՝ մինչև 322 միլիոն դոլար (37 միլիոն դոլար արտահանում, 285 միլիոն դոլար ներմուծում):
Տնտեսական հարաբերությունների խորացմանը զուգահեռ՝ «Վրացական երազանքի» կառավարությունը քաղաքականապես մտերմացել է Իրանի կառավարության հետ։ 2024 թվականին Իրակլի Կոբախիձեն մասնակցել է Իսլամական Հանրապետության նախկին նախագահ Էբրահիմ Ռայսիի հուղարկավորությանը և նոր նախագահ Մասուդ Պեզեշքիանի երդմնակալության արարողությանը։

Transparency International Georgia reports that Georgia's economic relations with Iran have expanded significantly over the past 12 years.
While 2,370 companies were registered in Georgia by Iranian citizens from 2000 to 2012, the number has already quadrupled to 9,300 from 2013 to 2024.
In 2012, 82,885 visitors from Iran visited, and that number doubled to 145,670 in 2024.
Direct investments from Iran amounted to $8 million from 2001 to 2012, and they increased fivefold to $40 million from 2013 to 2024.
In 2012, Georgia's trade turnover with Iran amounted to $119 million ($19 million in exports, $101 million in imports), and in 2024, it increased 2.7 times to $322 million ($37 million in exports, $285 million in imports).
Along with deepening economic relations, the Georgian Dream government has become politically closer to the Iranian government. In 2024, Irakli Kobakhidze attended the funeral of the former President of the Islamic Republic, Ebrahim Raisi, and the inauguration ceremony of the new President, Masoud Pezeshkian.