Ասադի կողմնակիցներն ապստամբել են. զինված բախումների հետևանքով կան զոհեր
Սիրիայի Լաթակիա նահանգում, որտեղ գտնվում է Ռուսաստանի ռազմաօդային բազան, ծանր բախումներ են տեղի ունեցել անվտանգության ուժերի և նախկին նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցների միջև։
BBC-ի փոխանցմամբ, Լոնդոնում գործող «Սիրիայի մարդու իրավունքների դիտարկման կենտրոնի» (SOHR) տվյալներով՝ բախումների հետևանքով առնվազն 70 մարդ է զոհվել։ Կազմակերպությունը նշում է, որ դեկտեմբերից ի վեր սրանք ամենաարյունալի բախումներն են։
Զոհերի թվում են անվտանգության ծառայությունների աշխատակիցներ, Ասադին հավատարիմ մարտիկներ և քաղաքացիական անձինք։
Սիրիական «Step» լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ իշխանությունները «չեզոքացրել են տապալված ռեժիմի նախկին 70 մարտիկների» և 25-ից ավելի մարդ գերեվարել։
Ներքին անվտանգության վարչությունը հայտարարել է, որ իրականացնում է «լայնածավալ գործողություն» վարչական կենտրոններում, հարակից քաղաքներում և լեռնային շրջաններում։ Իշխանությունները կոչ են արել նախկին նախագահի կողմնակիցներին վայր դնել զենքերը։

Assad supporters have rebelled: there are casualties as a result of armed clashes
Heavy clashes have broken out between security forces and supporters of former President Bashar al-Assad in Syria's Latakia province, where a Russian air base is located.
According to the BBC, the London-based Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) said at least 70 people had been killed in the clashes. The organization said these were the bloodiest clashes since December.
The victims included security personnel, fighters loyal to Assad, and civilians.
The Syrian Step news agency reported that authorities had "neutralized 70 former fighters of the ousted regime" and captured more than 25 people.
The Internal Security Directorate said it was conducting a "large-scale operation" in administrative centers, neighboring cities, and mountainous regions. The authorities called on supporters of the former president to lay down their arms.