«Նախապայմանները պետք է բավարարվեն»․ ֆոն դեր Լայենը՝ Թրամփին
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ԵՄ անդամ երկրների առաջնորդների գագաթնաժողովում ներկայացրել է Ուկրաինայի աջակցության համար «ReArm Europe» ծրագիրը։ Դրա շրջանաներում Եվրամիության երկրները մոտակա ժամանակում 800 միլիարդ եվրո կհատկացնեն ռազմական ծախսերի համար։ Նշված գումարից 150 միլիարդ եվրոն կներգրավվի որպես վարկ՝ օդային պաշտպանության համակարգեր, անօդաչու սարքեր (դրոններ) և այլ զինատեսակներ ձեռք բերելու նպատակով։
Ֆոն դեր Լայենը լրագրողներին հետագայում հայտնել է, որ եթե Թրամփը ցանկանում է «խաղաղություն ուժի միջոցով», դա հնարավոր կլինի միայն ԵՄ-ի և նրա անդամ պետությունների հետ, «քանի որ նախապայմանները պետք է բավարարվեն»: Նա նշել է, թե «բազմաթիվ օրինակներ կան, որ ցույց են տալիս՝ որքան կարևոր է Եվրոպայի աջակցությունը դրական արդյունքի հասնելու համար»՝ հղում անելով ԵՄ տնտեսական, ռազմական օգնությանը և Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի գործունեությունը պահպանելու աջակցությանը:

"Preconditions must be met." von der Leyen to Trump
European Commission President Ursula von der Leyen presented the “ReArm Europe” program to support Ukraine at a summit of EU leaders. Under it, EU countries will soon allocate 800 billion euros for military spending. Of this amount, 150 billion euros will be used as loans to purchase air defense systems, drones, and other weapons.
Von der Leyen later told reporters that if Trump wants “peace through force,” this will only be possible with the EU and its member states “because the preconditions must be met.” She noted that “many examples show how important Europe’s support is to achieve a positive result,” referring to the EU’s economic and military assistance and support for maintaining the functioning of Ukraine’s energy system.