Բրյուսելում քննարկվում է Եվրոպայի վերազինման 800 մլրդ եվրոյի ծրագիրը
Ակնկալվում է, որ ԵՄ առաջնորդները, որոնք հավաքվել են Բրյուսելում կայանալիք արտահերթ գագաթնաժողովին, հիմնականում հավանություն կտան 800 մլրդ եվրո արժողությամբ «Եվրոպայի վերազինման» ծրագրին, որը նախանշել Է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը այս շաբաթվա սկզբին:
«Եվրոպան պետք է դառնա ավելի ինքնիշխան, ավելի պատասխանատու սեփական պաշտպանության համար և ավելի լավ վերազինված, որպեսզի լինի ինքնավար՝ ի պատասխան ընթացիկ և ապագա մարտահրավերների ու սպառնալիքների», - ասված է նախագծի եզրակացությունների վերջին հատվածում, փոխանցումլ է The Guardian-ը:
Ֆոն դեր Լյայենն առաջարկել է 150 մլրդ եվրոյի չափով վարկի տրամադրման սխեմա, որպեսզի անդամ պետություններին օգնի համատեղ ձեռք բերել համաեվրոպական սպառազինություն, ինչպես նաև մեղմացնել ԵՄ հարկաբյուջետային կանոնները, ինչը կառավարություններին կօգնի ֆինանսավորել 650 մլրդ եվրոյի չափով պաշտպանական հնարավոր լրացուցիչ ծախսեր՝ առանց Եվրահանձնաժողովի կողմից տուգանքների ենթարկվելու, ինչպես նաև այլ միջոցներ:

An 800 billion euro plan to re-equip Europe is being discussed in Brussels
EU leaders are meeting for an emergency summit in Brussels and are expected to endorse the €800 billion “Rearmament of Europe” plan outlined by European Commission President Ursula von der Leyen earlier this week.
“Europe must become more sovereign, more responsible for its defense, and better equipped to respond autonomously to current and future challenges and threats,” the draft conclusions read, The Guardian reported.
Von der Leyen has proposed a €150 billion loan scheme to help member states jointly purchase pan-European weapons, as well as easing EU fiscal rules to help governments finance up to €650 billion in potential additional defense spending without facing fines from the European Commission, among other measures.