Գլոբալ վտանգի առջև հանդիսատեսի կարգավիճակում լինելը խելագարություն է
ԱՄՆ-ն ուկրաինական պատերազմի հարցում փոխել է դիրքորոշումը, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Դուք իրավացիորեն մտահոգված եք տեղի ունեցող պատմական իրադարձություններով։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները փոխել է իր դիրքորոշումը ուկրաինական պատերազմի վերաբերյալ։ Նույն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մտադիր է մաքսատուրքեր սահմանել Եվրոպայի համար։ Վերջապես, ահաբեկչական սպառնալիքը վերադառնում է: Մենք մտնում ենք նոր դարաշրջան»,- ասել է նա։
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը հակամարտությունը վերածել է «գլոբալ հակամարտության»։
«Ռուսաստանը սպառնալիք է դարձել Ֆրանսիայի և Եվրոպայի համար։ Խաղաղության ճանապարհը չի կարող լինել առանց Ուկրաինայի, Ռուսաստանի թելադրանքով կամ Ուկրաինայի կապիտուլյացիայով»,- հայտարարել է նա։
Մակրոնի խոսքով՝ մինչև 2030 թվականը Ռուսաստանը նախատեսում է ընդլայնել իր բանակը՝ ավելացնելով 3000 տանկ և 300 կործանիչ։
«Ո՞վ կարող է հավատալ, որ Ռուսաստանը կանգ կառնի։ Այս գլոբալ վտանգի առջև հանդիսատեսի կարգավիճակում լինելը խելագարություն է»,- զգուշացրել է նա։
Նա հավելել է, որ եվրոպական պետությունները պետք է ավելի լավ կարողանան պաշտպանել իրենց կամ զսպել ցանկացած հետագա գործողությունները։
«Պետք է ուժեղացնենք մեր պաշտպանությունը։ Եվրոպայի ապագան չպետք է որոշվի Վաշինգտոնում կամ Մոսկվայում։ Ֆրանսիան կհավաքի մի քանի երկրների գլխավոր շտաբների պետերին՝ քննարկելու Ուկրաինայում եվրոպական կոնտինգենտի հնարավոր տեղակայման հարցը»,- ասել է Ֆրանսիայի նախագահը։
Մակրոնն ընդգծել է, որ նախաձեռնելու է եվրոպացի դաշնակիցների հետ ռազմավարական քննարկումներ Ֆրանսիայի միջուկային զենքի հովանոցը ողջ ԵՄ-ի վրա տարածելու հարցով։
«Ինչ համաձայնության էլ գանք, վերջնական որոշումը կպատկանի Ֆրանսիայի նախագահին` Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատարին»,- եզրափակել է նա՝ հույս հայտնելով, որ կարող են համոզել Թրամփին լինել իրենց կողքին։

Being a spectator in the face of a global threat is madness
French President Emmanuel Macron said the United States has changed its position in the Ukrainian war.
"You are rightly concerned about the historical events taking place. The United States of America has changed its position in the Ukrainian war. The United States of America intends to impose tariffs on Europe. Finally, the terrorist threat is returning. We are entering a new era," he said.
The French president stressed that Russia has turned the conflict into a "global conflict."
"Russia has become a threat to France and Europe. The path to peace cannot be without Ukraine, at the behest of Russia or with the capitulation of Ukraine," he said.
Macron says Russia plans to expand its army by 2030, adding 3,000 tanks and 300 fighter jets.
"Who can believe that Russia will stop? "Being a spectator in the face of this global threat is madness," he warned.
He added that European states must be better able to defend themselves or deter further actions.
"We must strengthen our defenses. The future of Europe should not be decided in Washington or Moscow. France will gather the chiefs of staff of several countries to discuss the possible deployment of a European contingent in Ukraine," the French president said.
Macron stressed that he would initiate strategic discussions with European allies on extending France's nuclear umbrella to the entire EU.
"Whatever agreement we reach, the final decision will belong to the French president, the commander-in-chief of the Armed Forces," he concluded, expressing hope that they can convince Trump to join them.