ԵՄ-ում փորձում են փոխարինել Մասկի Starlink-ին
Ֆրանս-բրիտանական Eutelsat խումբը բանակցություններ է վարում Եվրամիության հետ, որպեսզի իր OneWeb արբանյակները հեռանկարում փոխարինեն ամերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկի Starlink-ին՝ դառնալով նրանց այլընտրանքը Ուկրաինայում: Այս մասին մարտի 4-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը։
Նրա տվյալներով՝ Eutelsat-ի բաժնետոմսերն անցած երկու օրվա ընթացքում թանկացել են ավելի քան երեք անգամ ՝ շուկայական կապիտալիզացիան ավելացնելով ավելի քան 1 մլրդ եվրոյով։
«Մենք ԵՄ - ի հետ կարծիքներ ենք փոխանակում այն մասին, թե ինչպես կարող ենք նպաստել Ուկրաինայի ջանքերի ընդլայնմանը», - Reuters-ին ասել է Eutelsat-ի ներկայացուցիչը ՝ հավելելով, որ ընկերությունն ունի գեոստացիոնար արբանյակային հզորություններ, որոնք հարմար են տարածաշրջանի որոշ ծրագրերի համար:
ԵՄ-ն ավելի վաղ Ուկրաինայի հետ քննարկել էր Govsatcom-ը որպես Starlink-ի հնարավոր այլընտրանք օգտագործելու հնարավորությունը:

The EU is trying to replace Musk's Starlink
Reuters reported on March 4 that the Franco-British group Eutelsat is in talks with the European Union to eventually replace its OneWeb satellites with American billionaire Elon Musk's Starlink, becoming their alternative in Ukraine.
According to him, Eutelsat shares have more than tripled in price in the past two days, increasing its market capitalization by more than 1 billion euros.
"We are exchanging views with the EU on how we can contribute to the expansion of Ukraine's efforts," an Eutelsat representative told Reuters, adding that the company has geostationary satellite capabilities suitable for some regional projects.
The EU had previously discussed with Ukraine the possibility of using Govsatcom as an alternative to Starlink.